Świadczenia pomocy materialnej dla studentów
Student może ubiegać się o przyznanie następujących świadczeń
- Stypendium socjalne
- Stypendium dla osób niepełnosprawnych
- Stypendium Rektora
- Zapomoga
- Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
- Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. kwoty 600 zł;
- student zamieszkuje:
- w domu studenckim lub
- w obiekcie innym niż dom studencki
Wnioski do pobrania oraz więcej na temat stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe można znaleźć TUTAJ
Kto może się ubiegać o świadczenia?
KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ O ŚWIADCZENIA?
O świadczenia, mogą ubiegać się studenci - obywatele polscy, którym przysługuje, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prawo do ubiegania się o wszystkie rodzaje świadczeń, tj. stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, zapomogę i stypendium ministra.
O świadczenia mogą ubiegać się również studenci cudzoziemcy podejmujący i odbywający studia w Polsce - są oni uprawnieni do ubiegania się o stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę i stypendium ministra.
Dodatkowo, o stypendium socjalne mogą ubiegać się studenci cudzoziemcy:
- obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- będący osobami pracującymi na własny rachunek lub pracownikami, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin,
- którzy zachowują prawo pobytu w przypadkach, o których mowa w art. 17 ustawy, o której mowa w lit. a,
- posiadający prawo stałego pobytu
oraz członkowie ich rodzin, mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 lit. b lub d Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, oraz członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- będący osobami pracującymi na własny rachunek lub pracownikami, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin,
- którzy zachowują prawo pobytu w przypadkach, o których mowa w art. 17 ustawy, o której mowa w lit. a,
- posiadający prawo stałego pobytu
oraz członkowie ich rodzin, mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- którym udzielono zezwolenia na pobyt stały lub będący rezydentami długoterminowymi Unii Europejskiej;
- którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
- którzy posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzystają z ochrony czasowej, albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- posiadacze certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1;
- posiadacze Karty Polaka lub osoby, którym wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
- będący małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami,
o których mowa w art. 151 ust. 1 lub art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 tej ustawy lub posiadającym wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW O ŚWIADCZENIA DLA STUDENTÓW
Zasady
Wszystkie świadczenia są przyznawane na wniosek studenta!
Student składa wniosek dwuetapowo, tj. w pierwszym etapie rejestruje wniosek w systemie USOSweb, a następnie po jego wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z kompletem niezbędnych dokumentów składa w wersji papierowej w Dziale Obsługi Studentów, w terminach określonych w Zarządzeniu Rektora dotyczącym terminów składania wniosków o świadczenia dla studentów.
Dostęp do wniosków:
System USOSweb (po zalogowaniu do systemu) -> zakładka DLA WSZYSTKICH -> WNIOSKI
Świadczenia student może otrzymywać tylko na jednym wskazanym kierunku studiów. Każdy student ubiegający się o świadczenia zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o niepobieraniu świadczeń na więcej niż jednym kierunku studiów (załącznik nr 5 do Regulaminu).
W przypadku trwałych zmian zachodzących w składzie lub dochodach rodziny studenta, mających wpływ na dalsze korzystanie z pomocy materialnej, student zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym Dział Obsługi Studentów poprzez złożenie wniosku (załącznik nr 17 do Regulaminu) z uwzględnieniem zaistniałych zmian.
Student zobowiązany jest do prawidłowego, dokładnego i starannego wypełnienia wniosku o przyznanie świadczeń oraz przedłożenia wszystkich niezbędnych dokumentów wyszczególnionych w załączniku nr 6 do Regulaminu (dotyczy stypendium socjalnego i stypendium dla osób niepełnosprawnych).
Zasady obliczania dochodu w rodzinie studenta (dotyczy stypendium socjalnego) zawarte są w załączniku nr 7 do Regulaminu.
Decyzje w sprawach przyznania świadczeń dla studentów podejmuje Komisja Stypendialna, od których przysługuje studentowi odwołanie do Odwoławczej Komisji Stypendialnej, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji (załącznik nr 16 do Regulaminu). Odwołanie składa się za pośrednictwem Komisji Stypendialnej w Dziale Obsługi Studentów.
Student może zrzec się prawa do wniesienia odwołania od decyzji Komisji Stypendialnej, składając Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania (załącznik nr 11 do Regulaminu). Z dniem doręczenia Komisji Stypendialnej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
UWAGA!
Zgodnie z Art. 88. ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rektor, komisja stypendialna albo odwoławcza komisja stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. kwoty 600 zł), jeżeli do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego nie dołączy wydanego przez ośrodek pomocy społecznej albo przez centrum usług społecznych zaświadczenia o korzystaniu w roku złożenia tego wniosku ze świadczeń z pomocy społecznej przez niego lub przez członków jego rodziny.
W myśl art. 88 ust. 5 w przypadku, gdy student, o którym mowa w ust. 4, lub członkowie jego rodziny nie korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej, rektor, komisja stypendialna albo odwoławcza komisja stypendialna może przyznać temu studentowi stypendium socjalne, jeżeli udokumentował źródła utrzymania rodziny.
Zgodnie z § 19 ust. 11 Regulaminu Oświadczenie dotyczące źródeł utrzymania rodziny, student może złożyć na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 8 do Regulaminu. Do oświadczenia student jest zobowiązany dołączyć dokumenty potwierdzające wykazane w oświadczeniu źródła utrzymania rodziny.
DOCHÓD Z GOSPODARSTWA ROLNEGO
Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 września 2023 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r., przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2022 r. 5 549 zł.
Pytania dotyczące świadczeń pomocy materialnej można kierować do Działu Obsługi Studentów.
Domy studenckie
Student może ubiegać się o zakwaterowanie
- w domu studenckim PANS,
- małżonka i dziecka studenta w domu studenckim PANS.
Pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w domu studenckim przysługuje studentowi, któremu codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie i który znajduje się
w trudnej sytuacji materialnej. Sytuację materialną rodziny studenta ustala się na zasadach obowiązujących przy przyznawaniu stypendium socjalnego.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW O PRZYZNANIE MIEJSCA W DOMU STUDENCKIM
Dla studentów drugiego roku i wyższych lat studiów:
Elektroniczne wypełnienie, zarejestrowanie i złożenie wniosku za pośrednictwem formularza dostępnego po zalogowaniu do systemu USOSweb:
Termin: do 15 września 2024 r.
Dla studentów pierwszego roku (po uzyskaniu dostępu do systemu USOSweb):
Elektroniczne wypełnienie, zarejestrowanie i złożenie wniosku za pośrednictwem formularza dostępnego po zalogowaniu do systemu USOSweb:
Termin: do 20 września 2024 r
Zasady
Student ubiegający się o przyznanie miejsca w domu studenckim zobowiązany jest wypełnić, zarejestrować i złożyć wniosek w systemie USOSweb (tylko elektronicznie).
Dostęp do Wniosków w systemie USOSweb -> zakładka DLA WSZYSTKICH->WNIOSKI
Dokumenty i formularze
Dział Obsługi Studentów
dane teleadresowe
Adres
Telefon i adres e-mail
Dział Obsługi Studentów
godziny przyjęć studentów