Praktyki studenckie stanowią integralną cześć procesu kształcenia i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Umowy na podstawie których odbywa się praktyki opracowywane są na podstawie Prawa o Szkolnictwie Wyższym oraz Regulaminu Studiów.
Uzgodnienia pomiędzy uczelnią a instytucją obejmują:
1. Ze strony uczelni:
- opracowanie programu praktyk i wymaganych dokumentów
- sprawowanie kontroli
- określenie czasu praktyk
2. Ze strony zakładu:
- wyznaczenie opiekuna praktyki posiadającego właściwe kwalifikacje do kierunku studiów
- zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz materiałów zgodnych z programem praktyk
- nadzór nad przebiegiem praktyki
- zapoznanie studenta z zakładowym regulaminem pracy oraz z przepisami BHP
- umożliwienie przedstawicielowi uczelni na przeprowadzenie kontroli praktyk
Do pobrania:
Podstawowe informacje
- Praktyki dotyczą I, II, III, IV i V roku studiów, Wydziałów EiZ, SM, IT, H, OZ według zamieszczonej tabeli nr 1 i 2.
- Podstawą uczestniczenia w praktykach przez studenta jest odbiór stosownych dokumentów niezbędnych do zrealizowania praktyki zawodowej.
- Studenci wszystkich kierunków mają obowiązek odbywania praktyk w miejscach związanych z ich kierunkiem studiów.
- Instytucja zewnętrzna przyjmująca studenta na praktykę wystawia na koniec praktyk ogólną opinię z przebiegu praktyki oraz ocenę do dziennika praktyk studenckich i karty oceny praktyk.
- Praktyki dotyczą I i II – go roku studiów.
- Podstawą uczestniczenia w praktykach przez studenta jest odbiór dokumentów.
- Okres odbywania praktyk przedstawia tabela nr 2.
- Studenci mają obowiązek odbywania praktyk w miejscach związanych z kierunkiem studiów.
Celem praktyk jest zapoznanie studentów ze specyfiką środowiska zawodowego, zasadami funkcjonowania organizacji działającej w warunkach gospodarczych, poznanie zasad organizacji pracy. Kształtowanie konkretnych umiejętności zawodowych, doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej, pracy zespołowej, efektywnego zarządzania czasem. Praktyka umożliwia studentom zebranie materiału empirycznego niezbędnego do przygotowania i przeprowadzenia badań potrzebnych do napisania pracy licencjackiej, inżynierskiej i magisterskiej.
Praktyki zawodowe realizowane w Grecji
Począwszy od 2006 roku studenci naszej Uczelni uczestniczą z organizowanych przez Dział Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier zagranicznych praktyk do Grecji. Praktyki mogą trwać od trzech do sześciu miesięcy. Podczas pobytu studenci maja możliwość realizacji praktyk w hotelach o najwyższym standardzie europejskim w takich miejscach jak: Wyspy Rodos, Korfu, Kreta, Chalkidiki, Kos. Podczas popytu w Grecji studenci uczą się jak wygląda zarządzanie i funkcjonowanie hoteli. Ponadto pobyt jest doskonałą lekcją nauki języka angielskiego i greckiego. Wolny czas studenci przeznaczają na zwiedzanie pięknych miejsc znajdujących się na wyspach, nawiązywaniu nowych znajomości, poznawaniu tamtejszej kultury, obyczajów i to co najważniejsze korzystanie z pięknego słońca. Na przełomie jedenastu lat organizacji praktyk w Grecji w sumie wyjechało około 500 studentów z różnych kierunków studiów.
Letnie szkoły
Od 2004 roku w ramach praktyk studenckich organizowane są „Letnie Szkoły”. Realizowane są na zasadzie wymiany studentów pomiędzy naszą Uczelnią a Uczelniami z Ukrainy tj. Lwowskim Instytutem Bankowości Narodowego Banku Ukrainy, Uniwersytetem Finansów i Handlu Międzynarodowego w Odessie, Uniwersytetem Ivana Franko w Lwowie, Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Życia oraz od 2018 roku z Politechniką Lwowską. W 2020 roku zorganizowano staż do studentów z Uniwersytetu Al- Farabi Kazakh National z Kazachstanu, 3-14 lutego 2020 r.
Badanie Losów Absolwentów
Każdy Absolwent PANS w Jarosławiu może pobrać i wypełnić Deklarację uczestnictwa w monitorowaniu karier zawodowych absolwentów, która znajduje się poniżej:
dr inż. Piotr Maziarz
Centrum Praktyk Studenckich z Biurem Karier
Adres
Nowy budynek, pokój nr 18