I Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Starzenie się i starość w ujęciu interdyscyplinarnym”
„Starzenie się i starość w ujęciu interdyscyplinarnym”, pod tym hasłem odbyła się I międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana w dniu 24 maja 2024 r. przez Wydział Ochrony Zdrowia PANS w Jarosławiu oraz istniejący przy naszej Uczelni Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.
Uroczystego otwarcia obrad składających się na konferencję uwzględniającą myśl Richarda Gere’a zawartą w słowach: „Pamiętaj, że Twój wiek jest zawsze idealny. Każdy rok Twojego życia jest wyjątkowy i cenny. Możesz go przeżyć tylko raz. Nie żałuj więc, że się starzejesz – To przywilej dostępny nie dla wszystkich!”, dokonała w imieniu JM Rektora PANS, prof. ucz. dra hab. Krzysztofa Rejmana, dr Dorota Dejniak – Prorektor ds. Dydaktycznych naszej Uczelni. Wydarzenie zaszczycili przedstawiciele grupy zawodowej lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów, absolwentów pielęgniarstwa i pracy socjalnej, jak również seniorzy z Akademii Trzeciego Wieku. Do dyskusji zaproszono naukowców reprezentujących szerokie grono uczelni z różnych części kraju, a także reprezentantów partnerskiej uczelni z Filadelfii w USA.
Sympozjum rozpoczęło wystąpienie Władz Wydziału Ochrony Zdrowia: dra inż. Jarosława Noworóla, dr Marcina Warchoły i dr Małgorzaty Dziechciaż, którym przypadł także zaszczyt uroczystego powitania gości i moderowania sesji plenarnej.
W obrębie tematu spotkania obradowano w ramach sesji posterowej i dwóch modułów referatowych. Taki podział merytoryczny pozwolił na pełniejsze zrozumienie postępu współczesnej medycyny, której interdyscyplinarny charakter wpisuje się w nauki o zdrowiu.
Zróżnicowanie autorów referatów wpłynęło na odmienność i poziom naukowy poszczególnych wystąpień, poświęconych m.in. zarówno problemom samotności, jak i roli aktywności w procesie starzenia się, a także specyfice potrzeb osób starszych i ich wpływowi na samoocenę. Poruszone zostały także zagadnienia społecznych uwarunkowań zdrowia jako narzędzia edukacyjnego.
Starzenie się społeczeństwa jest kluczowym elementem obecnych przeobrażeń cywilizacyjnych, będąc jednocześnie zadaniem, jak i wyzwaniem XXI wieku.
Wydarzenie zakończył piknik międzypokoleniowy. Spotkanie zainicjował występ Zespołu „Akademicy”, składającego się z Seniorów reprezentujących Akademię Trzeciego Wieku przy PANS w Jarosławiu.
________________________________________
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PANS w Jarosławiu