Pliki do pobrania
Imię i nazwisko Kierownika:
- dr Krzysztof Czubocha
krzysztof.czubocha@pwste.edu.pl
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- dr Beata Petrecka beata.petrecka@pwste.edu.pl
- dr Sylwia Solarska sylwia.solarska@pwste.edu.pl
- dr Halina Stecko halina.stecko@pwste.edu.pl
Wpisując się w misję Uczelni nowoczesnego kształcenia młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju Instytut Stosunków Międzynarodowych proponuje kierunek administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, który stwarza szansę na ustawiczne podnoszenie wiedzy gwarantujące wysoki poziom zawodowy absolwentów. Na kierunku zapewniane są przyjazne warunki studiowania, wprowadzając nowoczesne programy studiów i metody dydaktyczne dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy. Kierunek administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym jest przypisany do dziedziny nauk społecznych i następujących dyscyplin: nauki o polityce i administracji, nauki prawne, nauki o zarządzaniu i jakości.
Absolwent studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym kierunku administracja w PWSTE w Jarosławiu jest wszechstronnie przygotowany do podjęcia pracy na stanowisku urzędnika w organach administracji rządowej, samorządowej, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Posiada wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, organizacji i funkcjonowania administracji, obejmujących poszczególne szczeble i rodzaje administracji publicznej, w tym samorządowej. Absolwent kierunku administracja posiada kompetencje pozwalające na efektywne wykorzystanie najnowszych metod wspomagających procesy decyzyjne w jednostkach administracji publicznej, analizowanie zjawisk społecznych, a także prowadzenie badań nad zagadnieniami interdyscyplinarnymi, dotyczące najważniejszych problemów życia społecznego, takich jak rynek pracy czy środowisko społeczne. Kompetencje te, nabyte podczas studiów, mają swoje źródło w przyswojonej wiedzy z zakresu systemu prawnego obowiązującego w Polsce oraz zagadnień z zakresu prawa europejskiego. Dodatkowo podczas studiów student zdobywa umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych oraz przygotowanie pozwalające mu na zdobycie umiejętności formułowania samodzielnych opinii i wniosków na temat kluczowych zagadnień w dyscyplinie nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk administracyjnych, prawnych, ekonomicznych, a także nauk o polityce.
Absolwenci kierunku administracja znajdują zatrudnienie jako pracownicy administracji publicznej oraz w działach administracyjnych różnego rodzaju przedsiębiorstw. Mogą pracować również na stanowisku specjalisty w jednostkach organizacyjnych samorządów lokalnych i regionalnych, a także jako doradcy w zakresie dotyczącym projektowania rozwoju lokalnego i rozwiązywania problemów społecznych.
- Terminy egzaminów w sesji zimowej roku akademickiego 2022/2023
- Wykaz konsultacji pracowników w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023
- Program studiów dla cyklu kształcenia 2022/2023
- Program studiów dla cyklu kształcenia 2021/2022
- Program studiów dla cyklu kształcenia 2020/2021
- Harmonogram realizacji programu studiów kierunek Administracja, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, 2022/2023- semestr I
- Harmonogram realizacji programu studiów kierunek Administracja, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, 2021/2022- semestr III
- Harmonogram realizacji programu studiów kierunek Administracja, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, 2020/2021 – semestr V
- Indywidualny harmonogram IOS w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 - semestr I
- Indywidualny harmonogram IOS w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 - semestr III
- Indywidualny harmonogram IOS w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 - semestr V
Praktyka zawodowa na kierunku administracja trwa 720 godzin (po drugim i czwartym semestrze studiów).
Celem ogólnym praktyki jest poznanie przez studentów pracy danej placówki, jej specyfiki, zasad funkcjonowania, stosowanych metod pracy, zakresu stosowanych zadań, osób/grup przyjmowanych klientów, a zwłaszcza:
- umożliwienie studentom zastosowania w praktyce wiedzy i umiejętności nabytych w toku zajęć na Uczelni
- praktyczne przygotowanie do aktywności zawodowej o charakterze administracyjnym – przygotowanie do prowadzenia specjalistycznych projektów w wybranych przez studenta placówkach zgodnych z programem uczenia się.
Efekty uczenia się
W zakresie wiedzy student zna i rozumie:
- zasady funkcjonowania, strukturę i cele instytucji, w której odbywa praktykę,
- istotę dokumentów regulujących pracę w instytucji, w której odbywa praktykę,
- zagadnienia dotyczące norma, procedur i wzorcowych zachowań związanych z instytucją, w której odbywa praktykę.
W zakresie umiejętności, student potrafi:
- wykorzystywać swoją wiedzę i pozyskiwać dane w celu realizacji powierzonych mu zadań (potrafi wyszukiwać, dobierać i wykorzystywać dostępne materiały i informacje potrzebne do realizacji zadań w instytucjach),
- w porozumieniu z opiekunem praktyk w instytucji, zaplanować i realizować typowe projekty związane z wybraną sferą działalności,
- zastosować przepisy prawa odnoszące się bezpośrednio do swojego stanowiska pracy w instytucji w której odbywa praktykę,
- prowadzić dokumentację związaną ze stanowiskiem pracy i podejmowanymi działaniami.
W zakresie kompetencji społecznych, jest gotów do:
- pracy w zespole i pełnienia różnych ról,
- wzięcia odpowiedzialności za powierzone mu zadania i kieruje się zasadami etyki zawodowej.
Celem praktyk studenckich jest zrealizowanie efektów uczenia się wynikających z programu studiów, zdobycie praktycznych umiejętności m.in.: przygotowanie studenta do samodzielnego i kreatywnego działania związanego z projektowaniem, planowaniem oraz organizacją pracy. Praktyki zawodowe pozwalają studentom już w trakcie studiów na zapoznanie się z organizacją i funkcjonowaniem przyszłego środowiska zawodowego, a także umożliwiają nabycie nowych umiejętności praktycznych oraz weryfikację stopnia opanowania posiadanej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych nabytych podczas studiowania. Istotną rolą praktyk jest również sprawdzenie umiejętności interpersonalnych, pracy w zespole, nawiązanie kontaktów zawodowych i poznanie rynku pracy. Ważnym celem praktyk jest zdobycie doświadczeń przydatnych przy pisaniu pracy dyplomowej, a później planowaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego.
Praktyka zawodowa studentów objęta jest opieką nauczyciela akademickiego (opiekuna praktyki). Opiekun praktyki dla kierunku studiów administracja sprawuje opiekę nad właściwą organizacją i przebiegiem praktyk zawodowych. Do zadań opiekuna należy organizacja corocznych zebrań ze studentami, na których przedstawiane są zasady organizacji praktyk studenckich, formalne aspekty ich odbywania oraz oceny praktyk. W trakcie trwania praktyki opiekun praktyki nadzoruje jej przebieg, a po zakończeniu rozlicza ją pod względem merytorycznym i wystawia ocenę końcową na podstawie weryfikacji efektów uczenia się zawartych w karcie opisu zajęć (sylabusie) „praktyka zawodowa w zakładzie pracy”.
Miejsce odbywania praktyki:
Praktyki odbywają się w placówkach dostosowanych profilem do realizowanego przez studenta kierunku. Instytucja, przyjmując studenta w celu odbycia praktyki, zobowiązana jest do zapewnienia warunków niezbędnych do przeprowadzenia praktyki, zgodnie z ustaleniami porozumienia z uczelnią oraz do wskazania swojego pracownika jako opiekuna praktyki
w miejscu jej odbywania. Praktyka może być realizowana w instytucjach administracji publicznej, takich jak ministerstwa, biura poselskie lub senatorskie, urzędy wojewódzkie, urzędy miasta i gmin, starostwa powiatowe, urzędy skarbowe, zakłady podległe urzędom gmin lub miasta, czy sądy administracyjne.
Oceny instytucji, w których studenci odbywają praktykę zawodową dokonuje opiekun praktyki dla kierunku administracja, a także na podstawie opinii studentów. Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych dzieli się spostrzeżeniami z hospitacji praktyki oraz odbytych rozmów ze studentami. Ocena instytucji dokonywana jest również na podstawie przedłożonych przez studentów dokumentów z odbytej praktyki, tj. dziennika praktyki.
Wszystkie instytucje, w których studenci odbywać mają praktykę zawodową są sprawdzane pod względem zapewnienia realizacji efektów uczenia się odpowiednich dla kierunku studiów oraz liczby miejsc odbywania praktyki dostosowaną do liczby studentów. Instytucje te zapewniają właściwą organizację praktyki, Współpraca z instytucjami, w których odbywać się będzie praktyka, realizowana jest na zasadzie umowy regulującej warunki prowadzenia tej praktyki. Ocena tych instytucji jest pozytywna, ponieważ praktyka zawodowa odbywała się już w poprzednich latach gwarantując studentom uzyskanie efektów uczenia się.
W zakładzie pracy, w którym odbywa się praktyka zawodowa studentów opiekę nad studentami sprawuje wyznaczony pracownik danego zakładu pracy. Opiekunem praktyki w zakładzie pracy powinna zostać osoba, która posiada doświadczenie zawodowe oraz cieszy się zaufaniem swego pracodawcy.
Do zadań opiekuna praktyki w miejscu jej odbywania należy:
- Zapoznanie studenta z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy (szkolenie bhp), przepisami o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej oraz zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska pracy, pomieszczenia, urządzeń biurowych i materiałów, zgodnie z programem praktyki.
- Zapoznanie studenta z profilem instytucji publicznej lub innego podmiotu, wewnętrzną strukturą organizacyjną, z zakresem zadań, procesem podejmowania decyzji w organizacji ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań prawnych i regulaminowych oraz wynikającego z nich podziału kompetencji między stanowiskami.
- Zapoznanie studenta z obiegiem dokumentów oraz procedurami obowiązującymi w komórce organizacyjnej.
- Zapoznanie studenta z pracą sekretariatu celem poznania spraw wpływających do komórki organizacyjnej.
- Wystawienie oceny z odbytej praktyki.
Sposoby weryfikacji założonych efektów uczenia się:
Weryfikacja założonych efektów uczenia się z zajęć praktyka zawodowa obejmuje weryfikację dokonaną przez opiekuna praktyki w zakładzie pracy oraz przez nauczyciela akademickiego, opiekuna praktyki dla kierunku studiów administracja.
- Weryfikacja efektów uczenia się przeprowadzona przez nauczyciela akademickiego, opiekuna praktyki w zakładzie pracy opiera się na:
- dokonaniu oceny wykonanej przez studenta analizy wybranego zakresu dokumentacji i obserwacja sposobu załatwiania spraw w zakresie zadań realizowanych przez komórkę organizacyjną, w której student odbywa praktykę.
- dokonaniu oceny samodzielnego wykonania przez studenta typowej czynności/zadania realizowanego przez komórkę organizacyjną, w której student odbywa praktykę, a także umiejętności w zakresie pozyskiwania, przetwarzania, gromadzenia danych z użyciem narzędzi systemu informatycznego wykorzystywanego w miejscu odbywania praktyki.
- dokonaniu oceny zdobytych przez studenta, w trakcie praktyki, umiejętności związanych z wykonywaniem pracy zawodowej w obszarze administracji, m. in. pracy w grupie, obsługi klienta, komunikacji z otoczeniem, świadomości odpowiedzialności za podejmowane decyzje, etycznych aspektów wykonywanego zawodu.
- dokonaniu oceny punktualności, sumienności, pracowitości oraz zaangażowania w realizację powierzonych zadań, zaobserwowane u studenta w trakcie odbywania praktyki.
- Weryfikacja efektów uczenia się, z zajęć „praktyka zawodowa w zakładzie pracy”, zakończona wystawieniem oceny końcowej, przeprowadzona przez nauczyciela akademickiego, opiekuna praktyki dla kierunku administracja, opiera się na ocenie:
- realizacji efektów uczenia się poprzez dokonanie oceny stopnia przyswojenia przez studenta wiedzy w zakresie praktycznych aspektów funkcjonowania instytucji, szczególnie w zakresie struktury i realizowanych zadań,
- realizacji efektów uczenia się poprzez ocenę stopnia zdobycia przez studenta umiejętności wykonania typowego zadania o charakterze administracyjnym,
- realizacji efektów uczenia się poprzez ocenę stopnia przyswojenia przez studenta umiejętności w zakresie pozyskiwania, przetwarzania, gromadzenia danych (m. in. w systemach informatycznych wykorzystywanych w miejscu odbywania praktyki),
- realizacji efektów uczenia się poprzez ocenę stopnia zdobycia dodatkowych kompetencji związane z wykonywaniem pracy zawodowej w obszarze administracji, m. in. pracy w grupie, obsługi klienta, komunikacji z otoczeniem.
Sposób weryfikacji dokumentacji:
Weryfikacji dokumentacji dokonuje opiekun praktyki dla kierunku administracja oraz Uczelniany Koordynator ds. praktyk zawodowych. Zapoznają się oni z dziennikiem praktyki, w którym student jest zobowiązany dokumentować każdy dzień odbywanej przez siebie praktyki zawodowej, szczegółowo charakteryzując czynności, które wykonywał. Treści zamieszczone w dzienniku praktyki są pierwotnie zweryfikowane przez opiekuna praktyki w zakładzie pracy, który zna charakter i specyfikę wykonywanej przez studenta pracy w poszczególnych dniach. Weryfikacja dokumentów następuje również podczas rozmowy opiekuna praktyki dla kierunku administracja ze studentem. Opiekun analizując treści zamieszczone w dzienniku praktyki weryfikuje je z wiedzą studenta.
Rada Pracodawców została powołana zgodnie z Zarządzeniem Rektora PWSTE w Jarosławiu (nr 164/2020 z dnia 15 grudnia 2020 r.) W skład Rady Pracodawców kierunku administracja studia pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym wchodzą:
- Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan
- Burmistrz Miasta Jarosławia
- Burmistrz Miasta Przeworska
- Starosta Powiatu Jarosławskiego
- Starosta Powiatu Lubaczowskiego
- Wójt Gminy Lubaczów
- Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw społecznych Powiatu Jarosławskiego
- Dyrektor Obszaru Bankowości Detalicznej Banku PKO SA w Jarosławiu
Na kierunku administracja pierwszego stopnia o profilu praktycznym koordynatorem do spraw współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest dr Krzysztof Czubocha.
Warunkiem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku administracja jest uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej oraz złożenie przed Komisją egzaminu dyplomowego. Szczegółowe zasady dyplomowania zawiera Regulamin Studiów oraz Zarządzenie Rektora nr 163/2020 z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania w PWSTE w Jarosławiu. Tematy prac dyplomowych, proponowane przez promotorów, przedstawiane są Komisji ds. Oceny Prac Dyplomowych w celu zatwierdzenia. Do zadań Komisji należy ocena zgodności tematów prac dyplomowych z dyscyplinami naukowymi, do których przypisany został kierunek studiów administracja, studia pierwszego stopnia. Szczegółowe wytyczne obowiązujące przy pisaniu pracy dyplomowej, wzór strony tytułowej, zakres tematyczny oraz harmonogram działań związanych z dyplomowaniem są podawane do wiadomości studentów.
Promotorami i recenzentami są nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Funkcję promotora i recenzenta sprawować mogą osoby reprezentujący dziedziny nauki i dyscypliny naukowe przypisane do kierunku studiów administracja, studia pierwszego stopnia. Promotorów studentów przygotowujących prace dyplomowe wskazuje dyrektor instytutu. Recenzent jest wybierany przez dyrektora instytutu spośród dwóch kandydatów zaproponowanych we wniosku przez promotora kierującego pracą dyplomową. Tematy, forma i zakres pracy dyplomowej muszą być zgodne z kierunkiem studiów administracja, studia pierwszego stopnia i ustalone przez promotora, w porozumieniu ze studentem. Oceny pracy dyplomowej dokonują promotor pracy oraz recenzent. Ocena pracy dyplomowej powinna odzwierciedlać merytoryczną wartość pracy oraz nakład pracy studenta, wniesiony w jej przygotowanie.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć, w tym praktyk zawodowych i zajęć praktycznych oraz złożenie wszystkich egzaminów objętych programem studiów,
- uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS, określonych w programie studiów,
- uzyskanie pozytywnych ocen z pracy dyplomowej, wystawionych przez promotora i recenzenta,
- zatwierdzenie recenzji promotora i recenzenta w module APD,
- złożenie wszystkich wymaganych dokumentów.
Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją wyznaczoną przez dyrektora instytutu, składająca się z przewodniczącego komisji, promotora pracy dyplomowej oraz recenzenta pracy dyplomowej. Przewodniczącym komisji może zostać dyrektor instytutu, jego zastępca lub inny, wyznaczony przez dyrektora instytutu, nauczyciel akademicki zatrudniony w Uczelni i posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Ukończenie studiów na kierunku administracja, studia pierwszego stopnia następuje po złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
Po złożeniu egzaminu dyplomowego student otrzymuje dyplom ukończenia studiów i staje się absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Absolwent kierunku administracja studia pierwszego stopnia otrzymuje tytuł zawodowy licencjat.
Pliki do pobrania:
W PWSTE corocznie dokonuje się badania losów absolwentów kierunków studiów. Do tego badania wykorzystuje się kwestionariusz ankiety. Celem śledzenia losów absolwentów między innymi jest uzyskanie informacji na temat aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów na rynku pracy, w tym zgodności zatrudnienia z profilem i poziomem wykształcenia, uzyskanie opinii absolwentów na temat przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w procesie kształcenia w kontekście potrzeb rynku pracy oraz uzyskanie informacji na temat dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów.
Na kierunku administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym w 2020 r. podczas badania uzyskane zostały między innymi następujące informacje:
- Zdecydowana większość absolwentów podjęłaby studia na tym samym kierunku;
- Ponad połowa ankietowanych uznała, że ukończone studia pogłębiły wiedzę i umiejętności przydatne w pracy zawodowej;
- 75% absolwentów uznała komunikację interpersonalną, nabytą podczas studiów za szczególnie przydatną umiejętność w pracy zawodowej;
- Większość absolwentów zamierza podjąć studia magisterskie lub podyplomowe.