Imię i nazwisko Kierownika:
dr Waldemar Zadworny - kierownik waldemar.zadworny@pwste.edu.pl
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof. dr hab. inż. Stanisław Popek stanislaw.popek@pwste.edu.pl
- prof. dr hab. Andrzej Szromnik andrzej.szromnik@pwste.edu.pl
- prof. ucz. dr hab. Peter Adamišin peter.adamisin@pwste.edu.pl
- dr inż. Stanisław Gemra stanislaw.gemra@pwste.edu.pl
- dr inż. Elżbieta Wolanin-Jarosz elzbieta.wolaninjarosz@pwste.edu.pl
- dr inż. KatarzynaKucab- Bąk katarzyna.kucab-bak@pwste.edu.pl
- dr inż. Marcin Kłak marcin.klak@pwste.edu.pl
- dr inż. Piotr Maziarz piotr.maziarz@pwste.edu.pl
- dr inż. Lucyna Szczygieł lucyna.szczygiel@pwste.edu.pl
- dr Jolanta Wojtowicz-Żygadło jolanta.wojtowicz-zygadlo@pwste.edu.pl
- dr Andrzej Olak andrzej.olak@pwste.edu.pl
- dr Dariusz Kłak dariusz.klak@pwste.edu.pl
Do pobrania:
Koncepcja kształcenia na kierunku Zarządzanie drugiego stopnia, realizowanym w Wydziale Ekonomii i Zarządzania jest integralnie związana ze Strategią Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, zatwierdzonej Uchwałą Senatu nr 3/II/2021 z dnia 10 lutego 2021 r. W odniesieniu do tego dokumentu misją Uczelni jest ”kształcenie młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju, stwarzając również szanse na ustawiczne podnoszenie wiedzy osób dorosłych”. Z misją Uczelni ściśle powiązana jest strategia działania Wydziału Ekonomii i Zarządzania, w której wskazano trzy kluczowe priorytety:
- Wysoki poziom kształcenia dostosowany do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy,
- Rozwój współpracy z interesariuszami zewnętrznymi,
- Wzmacnianie potencjału infrastrukturalnego i kadrowego uczelni.
Studia na kierunku Zarządzanie drugiego stopnia celowane są do osób chcących poznać rozległe uwarunkowania dotyczące funkcjonowania podmiotów rynkowych, a także zaawansowane procesy gospodarcze zachodzące w określonym otoczeniu rynkowym. Ponadto, skierowane są do tych studentów, którym nie obca jest aktywność badawcza, służąca ćwiczeniu umiejętności analitycznych i krytycznego myślenia w zakresie zjawisk zachodzących w gospodarce, jak również podejmowanie skutecznych decyzji zarządczych.
Cele szczegółowe odnośnie kształcenia na kierunku Zarządzanie drugiego stopnia koncentrują się na:
- przekazaniu studentom nowoczesnej i praktycznie użytecznej wiedzy w dziedzinie nauk społecznych, dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości, dotyczącej głównie znajomości struktur rynkowych, uwarunkowań, zasad działania i relacji występujących pomiędzy podmiotami gospodarczymi, a także specyfiki podejmowania decyzji związanych z różnymi obszarami funkcjonalnymi jednostki;
- przygotowaniu studentów do realizacji podstawowych funkcji zarządzania w podmiotach tworzących system gospodarczy ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw;
- kształtowaniu umiejętności analizy i oceny wybranych procesów z obszaru zarządzania (w tym gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi, rzeczowymi, informacyjnymi) oraz skutecznego
i innowacyjnego podejmowania decyzji w warunkach różnego typu ograniczeń; - kształtowaniu umiejętności stosowania określonych metod oraz technik jakościowych
i ilościowych (w tym narzędzi informatycznych) do rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu zarządzania; - wykształceniu u studentów odpowiedzialności w środowisku pracy oraz gotowości do współdziałania, a także rozumieniu konieczności ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji;
- wykształceniu u studentów postaw przedsiębiorczych, kreatywności oraz podejmowania innowacyjnych zadań i ryzyka.
Zgodnie z tymi założeniami Wydział Ekonomii i Zarządzania dba, aby studenci kierunku Zarządzania – drugiego stopnia mogli zdobywać wiedzę i umiejętności na najwyższym poziomie i z sukcesem starali się o zatrudnienie w podmiotach funkcjonujących na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym. Nadrzędnym celem Instytutu jest wykształcenie absolwentów o szerokich kompetencjach, którzy będą stanowić wysoko wykwalifikowaną kadrę w zakresie zarządzania.
- Terminy zjazdów w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024
- Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich Wydziału EiZ w semestrze zimowym w roku akademickim 2023/2024
- Terminy zjazdów w semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024
- Terminy egzaminów w sesji letniej roku akademickiego 2022/2023
- Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023
- Dyżury dyrekcji instytutu EiZ w semestrze letnim 2022/2023
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów w semestrze letnim 2022/2023 - semestr IV
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów w semestrze letnim 2022/2023 - semestr II
- Terminy zjazdów w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023
- Harmonogram egzaminów w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr I
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr III, grupa zajęciowa A
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr III, grupa zajęciowa B
- Terminy egzaminów w sesji letniej roku akademickiego 2021/2022
- Wykaz konsultacji w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023
- Terminy zjazdów w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022
- Harmonogram egzaminów w sesji w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022
- Terminy zjazdów dla studentów II stopnia w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022
- Terminy egzaminów w letniej sesji egzaminacyjnej 2020/2021
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2019/2020 - II stopień
- Program Studiów 2020/2021
- Wniosek do Dyrektora Instytutu
- Wniosek do JM Rektora
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr II
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr IV, grupa zajęciowa A
- Harmonogram realizacji indywidualnej organizacji studiów - semestr IV, grupa zajęciowa B
Praktyki zawodowe w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu realizowane są na podstawie Regulaminu Studiów PANS w Jarosławiu oraz Zarządzenia Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu 179/2020 z dnia 22 grudnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Studenckich Praktyk Zawodowych, opracowanego w oparciu o obecnie funkcjonującą ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U z 2020 poz. 85 z późn. zmian.) oraz Zarządzenie 14/2021 z dnia 02 lutego 2021r. w sprawie kosztów praktyk zawodowych.
Praktyka zawodowa na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia stanowi integralną cześć programu studiów i podlega obowiązkowemu zaliczeniu na ocenę z przyporządkowaną odpowiednią liczbą punktów ECTS (360 godzin praktyk). Łączna liczba punktów ECTS uzyskanych przez studenta na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia w ramach praktyk zawodowych wynosi 14 pkt. ECTS w całym 2 letnim cyklu kształcenia. Praktyki zawodowe realizowane są w zakładach pracy oraz w ramach zajęć dydaktycznych odbywanych w formie praktyki. Celem głównym praktyki zawodowej jest umożliwienie studentowi pogłębienia wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie studiów na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia oraz nabycia przez niego nowych umiejętności w wyniku praktycznego rozwiązywania rzeczywistych zadań zawodowych.
Praktyki zawodowe zakładają realizację efektów uczenia się w kategorii: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
A. Zakładane efekty uczenia się w kategorii wiedzy, student osiąga podczas praktyki zawodowej realizując zadania przypisane do miejsca odbywania praktyk, stanowiska oraz przydzielonych zadań wpisujących się w specyfikę studiów na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia.
Obejmują one wiedzę w kategorii: poznania struktury organizacyjnej określonej jednostki, zasad jej funkcjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem procesu zarządzania, w tym organizacji pracy, podziału kompetencji, procedur, procesu planowania i kontroli, a także znajomości metod i narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu poszczególnymi obszarami organizacji.
B. Zakładane efekty uczenia się w kategorii umiejętności, powalają studentowi rozwijać praktyczne umiejętności dotyczące zarządzania organizacją w różnych aspektach i poziomach, a w szczególności samodzielnie rozwiązywać konkretne zadania zawodowe.
Obejmują one umiejętności w kategorii: rozpoznawania, analizowania i diagnozowania procesów i zachowań w obszarze zarządzania, a także proponowania konkretnych (często innowacyjnych) rozwiązań i sposobów ich wdrażania. Ponadto student potrafi właściwie komunikować się ze współpracownikami, dyskutować oraz prowadzić negocjacje.
C. Podczas odbywania praktyk student nabywa także kompetencje społeczne, dzięki którym jest gotów współdziałać w zespole, potrafi sumiennie przygotowywać się do realizacji powierzonych zadań i brać za nie odpowiedzialność stosując zasady etyki związane z wykonywanym zawodem. Ponadto potrafi skutecznie inicjować i organizować działania na rzecz interesu publicznego.
Praktyka zawodowa prowadzona jest pod kierunkiem opiekuna praktyk – nauczyciela akademickiego posiadającego kompetencje i/lub doświadczenie zawodowe związane prowadzeniem zajęć dydaktycznych na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia oraz opiekuna zakładowego. Opiekunem praktyk może być nauczyciel akademicki, którego dorobek naukowy związany jest z dyscypliną wiodącą na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia lub posiadający doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią. Opiekunem zakładowym powinna być osoba zatrudniona w zakładzie pracy będącym miejscem odbywania praktyki, na stanowisku zapewniającym studentom realizację efektów uczenia się.
Zasady i metody weryfikacji efektów ucznia się dla praktyki zawodowej realizowanej w zakładzie pracy są następujące:
- bezpośredni nadzór nad pracami studenta (wpis do dziennika praktyki, opinia i ocena wydana przez opiekuna zakładowego),
- sprawozdanie z praktyki (opinia i ocena wydana przez opiekuna uczelnianego),
- rozwiązywanie dodatkowych zadań zawodowych opracowanych przez opiekuna zakładowego i opiekuna kierunkowego, związanych ze specyfiką miejsca i stanowiska odbywania praktyki zawodowej.
Po zakończeniu praktyk opiekun kierunkowy weryfikuje osiągnięcie przez studentów efektów uczenia się i dokonuje wpisu do protokołu zaliczenia praktyki zawodowej (zaliczenie z oceną). Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie pozytywnej oceny wystawionej w dzienniku praktyk przez opiekunów - zakładowego i kierunkowego. Kompletną dokumentację dotyczącą praktyki zawodowej student przedkłada do Uczelnianego Koordynatora ds. Praktyk Zawodowych. Formy zaliczenia: realizacja zleconych praktykantowi zadań zapewniających uzyskanie efektów uczenia się. Kryteria oceny: obecność, poziom zaangażowania, wykonanie zadań odpowiadających efektom uczenia się określonych w programie, ocena dokumentacji potwierdzającej odbycie praktyki i osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się, obserwacja praktykanta (jego stosunek do zleconych zadań i poziom zaangażowania, przestrzeganie obowiązujących regulaminów, stosunek do współpracowników itp.).
Dokumentacja zawierająca efekty uczenia się realizowane w ramach praktyk zawodowych jest weryfikowana na podstawie:
- prowadzonego przez studenta dziennika praktyk,
- protokołu zaliczenia praktyki zawodowej zawierającego opinie opiekunów zakładowego i kierunkowego,
- raportu z odbytych praktyk przygotowanego przez studenta i zatwierdzonego przez opiekuna zakładowego,
- niezapowiedzianej wizyty opiekuna kierunkowego w miejscu odbywania praktyki,
- pozytywnej oceny z wykonania dodatkowych zadań.
Praktyki zawodowe mogą odbywać się w państwowych lub prywatnych przedsiębiorstwach państwowych produkcyjnych i usługowych oraz jednostkach administracji publicznej (urzędach gmin, powiatu, szkolnictwa, służby zdrowia, przedsiębiorstw użyteczności publicznej) itp., zapewniających realizację efektów uczenia się w ramach praktyki zawodowej na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia.
Do pobrania:
Wydział Ekonomii i Zarządzania kształci studentów na kierunku zarządzanie pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym. Zadaniem kluczowym jest prowadzenie efektywnej organizacji procesu kształcenia oraz działalności naukowej. Jednak ważną kwestią dla realizacji procesu kształcenia jest współpraca z lokalnym środowiskiem społeczno- gospodarczym, czego wyrazem jest powstanie Rady Pracodawców.
Celem funkcjonowania Rady Pracodawców jest rozwijanie efektywnej współpracy z wiodącymi przedstawicielami sfery biznesu, przedsiębiorstwami, instytucjami, administracją publiczną i samorządową oraz stowarzyszeniami pozarządowymi. Rada Pracodawców pełni funkcje doradcze, a jej działania koncentrują się na ciągłym dostosowywaniu programów studiów na kierunku zarządzanie, do oczekiwań zmieniających się warunków otoczenia społeczno-gospodarczego. Mają one wpływ na kształtowanie polityki edukacyjnej zmierzającej do zdobycia przez absolwenta umiejętności, wiedzy i kompetencje społeczne, które są zgodne z oczekiwaniami Pracodawców i wymogami rynku pracy. Ponadto Rada Pracodawców to wspaniała płaszczyzna do budowania kapitału społecznego i wzajemnej wymiany doświadczeń, wiedzy i poglądów miedzy biznesem a nauką.
Dyrektor Wydziału Ekonomii i Zarządzania, powołując Radę Pracodawców dąży do:
- doskonalenia programu studiów poprzez opiniowanie go przez Radę Pracodawców,
- opiniowania wniosków o uruchomienie nowych kierunków studiów,
- podnoszenia jakości kształcenia,
- rozwoju współpracy i budowania wzajemnej relacji,
- dostosowania oferty kształcenia do oczekiwań Pracodawców i wymogów współczesnego rynku pracy,
- realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych o charakterze edukacyjnym,
- udziału praktyków w organizowanych konferencjach, warsztatach oraz wspólne prowadzenie prac dyplomowych,
- organizacji zajęć poglądowych, praktyk, staży i warsztatów na terenie siedziby pracodawców,
- zapraszanie do realizacji zajęć Pracodawców z doświadczeniem praktycznym.
W skład członków Rady Pracodawców zaproszonych do współpracy wchodzą przedstawiciele następujących organizacji:
- Zakłady Przemysłu Mięsnego „Sokołów” w Jarosławiu,
- Zakłady Przemysłu Cukierniczego „SAN J. Pajda”,
- Huta Szkła O-I Produkcja Polska S.A w Jarosławiu,
- Lear Corporation Jarosław,
- Zakłady Drzewne „Golbalux” w Wiązownicy,
- Przedsiębiorstwo Provimi Polska Sp. z o. o. Jarosławiu,
- Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe „ Elektral”,
- Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu,
- Starostwo Powiatowe w Jarosławiu,
- Urząd Miasta w Jarosławiu,
- Urząd Wojewódzki w Rzeszowie,
- Urząd Skarbowy w Jarosławiu,
- Bank PKO S. A. Oddział w Jarosławiu,
- Bank Spółdzielczy Jarosławiu,
- Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu,
- Stowarzyszenie Instytut polsko- ukraiński.
Zakres działania Rady Pracodawców jest znacząco wspierany przez Radę Biznesu funkcjonującą przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Została ona powołana na mocy decyzji Nr.5/2013 Dyrektora Wydziału Ekonomii i Zarządzania, dnia 20 marca 2013. Aktualnie liczy 27 członków, w tym 3 nauczycieli akademickich Wydziału. Członkowie Rady Biznesu posiadają znaczne doświadczenie praktyczne umożliwiające inicjowanie działań służących intensyfikacji postawionych celów. Na kierunku zarządzanie drugiego stopnia koordynatorem jest – prof. ucz. dr hab. Roman Fedan.
Wyniki monitoringu losów zawodowych absolwentów na kierunku zarządzanie studia drugiego stopnia
(I fala)
rozpoczęcie ankiety 03.10.2019 r.
zakończenie ankiety 07.01.2020 r.
Celem wewnętrznego monitoringu karier zawodowych absolwentów PANS w Jarosławiu jest:
- uzyskanie informacji na temat aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów na rynku pracy, w tym zgodności zatrudnienia z profilem i poziomem wykształcenia,
- uzyskanie opinii absolwentów na temat przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w procesie kształcenia w kontekście potrzeb rynku pracy,
- uzyskanie informacji na temat dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów.
Status zawodowy badanych absolwentów przedstawia się następująco: zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest 88% osób, 6% zatrudnionych jest w inny sposób i 6% jest bezrobotnych. Należy zaznaczyć, iż podczas studiów pracowało 44% ankietowanych. Absolwenci biorący udział w ankiecie wykonują pracę zgodną lub częściowo zgodną
z kwalifikacjami. Badani uważają, że wiedza zdobyta podczas studiowania jest raczej przydatna w pracy zawodowej: w większości przydatna – 31%, częściowo przydatna, częściowo nie – 25%.
Z perspektywy doświadczeń zawodowych wskazali czynniki szczególnie przydatne: umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność pracy w zespole, umiejętności interpersonalne, motywacja do pracy (mobilność, dyspozycyjność, inne) oraz kreatywność i innowacyjność. Za umiejętności istotne w pracy zawodowej, które warto by wprowadzić do programu kształcenia na ukończonym kierunku studiów uznali: więcej zajęć praktycznych, specjalistyczne programy komputerowe, kursy, praktykę zawodową.
Po ukończeniu studiów w PANS w Jarosławiu ankietowani zamierzają podjąć: studia drugiego stopnia – magisterskie 6% osób, studia trzeciego stopnia – doktoranckie 6%, studia podyplomowe 12,5% badanych, dodatkowe kursy/szkolenia 31%, zaś nie zamierza podjąć żadnych form kształcenia 37,5% absolwentów. Ukończone studia w PANS w Jarosławiu w wysokim stopniu wpłynęły m. in. na: umiejętności do wykonywania wyuczonego zawodu, komunikację interpersonalną oraz samodzielne kształcenie/doskonalenie się. Absolwenci, gdyby dzisiaj mogli zdecydować o wyborze studiów, to podjęliby te same studia (44%), a 31% inne studia w PANS w Jarosławiu.