Imię i nazwisko Kierownika:
- prof. dr hab. inż. Wiesław Barabasz
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof. dr hab. Grzegorz Kandzierski
- prof. dr hab. Renata Nowak
- prof. ucz. dr hab. inż. Krzysztof Frączek
- dr Joanna Drozd
- dr inż. Jarosław Noworól
- dr inż. Anna Pikulicka
- dr Iwona Skrzypek
- mgr Barbara Bajger
- mgr inż. Barbara Laskowska
- mgr Iwona Pięknik
- mgr Anna Potera
- mgr Magdalena Sawiak
Koncepcja kształcenia na kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
Kształcenie na kierunku kosmetologia wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu dynamicznie rozwijającej się branży kosmetycznej, zarówno w zakresie kształcenia specjalistów świadczących usługi kosmetyczne w gabinetach kosmetycznych, jak również w zakresie kształcenia specjalistów dla przemysłu kosmetycznego o kompetencjach związanych z poszukiwaniem i opracowywaniem nowych produktów kosmetycznych. Kształcenie na kierunku kosmetologia zapewnia studentom wiedzę ogólną w zakresie przyjętego obszaru nauk, a także zaawansowaną wiedzę o kosmetykach i substancjach używanych do wytwarzania kosmetyków, technologii produktów kosmetycznych, ich metabolizmie i skutkach działania, prawidłowym ich stosowaniu, znajomość metod i technik oceny jakości surowców oraz preparatów kosmetycznych i leczniczych. Absolwent tego kierunku jest przygotowany między innymi do:
- planowania i wykonywania zabiegu kosmetycznego oraz stosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań;
- odczytania składu kosmetyku i ustalenia jego zastosowania;
- ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie zleconych zabiegów i w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.
Absolwent kierunku kosmetologia posiada umiejętność nadzorowania przebiegu stosowania technik kosmetycznych i kosmetyków, kierowania zespołami kosmetologów oraz współpracy z firmami produkującymi preparaty kosmetyczne. Jest także przygotowany do systematycznego doskonalenia zawodowego oraz podnoszenia poziomu wiedzy.
Koncepcja kształcenia na kierunku studiów kosmetologia, prowadzonym w Wydziale Ochrony Zdrowia jest integralnie związana ze Strategią Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, uchwaloną Uchwałą Senatu nr 3/II/2021 z dnia 10 lutego 2021 r.
W odniesieniu do tego dokumentu misją Uczelni jest ”kształcenie młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju, stwarzając również szanse na ustawiczne podnoszenie wiedzy osób dorosłych”. Z misją Uczelni powiązana jest strategia działania Wydziału Ochrony Zdrowia, w której wskazano kluczowe priorytety: wysoki poziom kształcenia dostosowany do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy oraz rozwój współpracy z interesariuszami zewnętrznymi.
W treściach programowych na kierunku kosmetologia ujęto:
1. zagadnienia z dyscypliny nauk medycznych, w tym dotyczące m.in.:
- rodzajów nowotworów skóry, ich diagnostykę i postępowanie lecznicze;
- zaburzeń funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego i wpływu na stan i kondycję skóry oraz jej przydatków;
- zaburzeń barwnikowych skóry, ich diagnostyki i sposobów redukcji;
2. zagadnienia z dyscypliny nauk farmaceutycznych, w tym dotyczące m.in.:
- zastosowania naturalnych i syntetycznych składników aktywnych kosmetyków;
- zastosowania olejków eterycznych i środków zapachowych w kosmetologii i aromaterapii;
- zasad doboru poszczególnych składników recepturowych form kosmetycznych stosownie do funkcji kosmetyku i substancji czynnych;
3. zagadnienia z dyscypliny nauk o zdrowiu, w tym dotyczące m.in.:
- planowania diety;
- żywienia w wybranych chorobach skóry i jej przydatków;
- biologicznych i środowiskowych uwarunkowań zdrowia człowieka;
- wiedzy na temat podstawowych technik fizjoterapeutycznych i metod kosmetycznych odnowy biologicznej;
- działań w zakresie profilaktyki zdrowia oraz łagodzenia dolegliwości u osób otyłych i w podeszłym wieku.
Cele kształcenia na kierunku kosmetologia:
- przygotowanie do świadomego wykonywania zawodu oraz kontaktów ze specjalistami wykonującymi zawody pokrewne;
- nabycie kompetencji do prowadzenia aktywności w środowisku zawodowym opartych na umiejętnościach korzystania z dostępnych i potwierdzonych dowodami naukowymi informacjach w celu polepszania usług z zakresu kosmetologii;
- nabycie umiejętności krytycznego i innowacyjnego podejścia do obszaru kosmetologii w celu aktywnego rozwoju i doskonalenie kompetencji zawodowych;
- przygotowanie do podjęcia studiów II stopnia.
Przyporządkowanie kierunku do dyscyplin, do których odnoszą się efekty uczenia się ze wskazaniem dyscypliny wiodącej
Program studiów na kierunku kosmetologia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym jest ciągle udoskonalany. Analizowane są efekty i treści programowe, metody i formy dydaktyczne, metody oceny osiągania efektów uczenia się. Doskonalenie programu studiów jest możliwe dzięki współpracy Wydziału z interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi, do których należą m.in. studenci, absolwenci, pracownicy dydaktyczni oraz podmioty gospodarcze prowadzące działalność w zakresie usług kosmetycznych. Wydział dysponuje nowoczesną infrastrukturą dydaktyczną i naukową, którą systematycznie rozwija.
Praktyki zawodowe mają na celu poszerzenie teoretycznej i praktycznej wiedzy studentów z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej oraz wizażu i stylizacji, nabycie przez studenta praktycznych umiejętności wykonywania zawodu kosmetologa oraz przygotowanie studenta do samodzielnej pracy i podejmowania decyzji zawodowych dotyczących własnej aktywności na rynku pracy. Praktyka zawodowa przygotowuje studentów do samodzielnych działań zawodowych i kształtuje ich postawy w dziedzinach kosmetycznych ukierunkowanych na rozwój poznawczy, emocjonalny i psychomotoryczny.
Zasady i formy odbywania praktyk zawodowych na kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym są zgodne z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
W programie studiów na kierunku kosmetologia przewidziane jest 960 godzin praktyk zawodowych, w tym 720 godzin praktyk realizowanych poza uczelnią podzielonych na etapy w każdym semestrze nauki począwszy od drugiego semestru. Miejsce odbywania praktyk, ich wymiar, treści programowe, przypisane punkty ECTS oraz efekty uczenia się zapewniają studentom osiągnięcie przewidzianych w programie studiów efektów uczenia się. Warunkiem zaliczenia praktyk zawodowych przewidzianych w programie studiów na kierunku kosmetologia jest uzyskanie oceny pozytywnej.
Potwierdzanie efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów może dotyczyć wyłącznie osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia, a nie osoby posiadającej status „studenta” w trakcie realizacji toku studiów. Nie jest możliwe potwierdzanie efektów uczenia się zdobytych poza Uczelnią, w trakcie pracy, związanej z tematyką studiów na kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, w trakcie realizacji toku studiów. Student nie może zostać zwolniony z odbywania praktyki zawodowej na podstawie zdobytego lub zdobywanego doświadczenia zawodowego, ponieważ jest zobowiązany do odbywania praktyki zawodowej w procesie kształcenia, w trakcie trwania studiów.
Praktyki zawodowe są prowadzone pod kierunkiem osoby posiadającej kwalifikacje i umiejętności zawodowe w zakresie kosmetologii, będącej pracownikiem podmiotu wykonującego usługi kosmetyczne, w którym odbywa się praktyka lub kosmetologa prowadzącego indywidualną działalność w zakresie usług kosmetycznych, posiadających praktykę zawodową zgodną z prowadzonymi zajęciami (opiekun praktyk).
Obowiązkiem opiekuna praktyk jest prowadzenie praktyk zawodowych według karty opisu zajęć/sylabusa, w której zawarty jest program nauczania. Opiekun praktyk zawodowych odbywanych poza uczelnią realizuje określone w karcie opisu zajęć efekty uczenia się i treści programowe oraz dokonuje oceny stopnia osiągnięcia przez studenta efektów uczenia się. Opiekun zapisuje oceny w obowiązującej dokumentacji, którą jest zobowiązany złożyć u koordynatora kształcenia praktycznego. W doborze osób prowadzących praktyki zawodowe brane są pod uwagę następujące kryteria:
- wykształcenie;
- staż pracy w zawodzie;
- doświadczenie w prowadzeniu zajęć ze studentami.
Nadzór nad realizacją praktyk sprawują:
- Uczelniany Koordynator ds. praktyk zawodowych – dr inż. Piotr Maziarz
- Koordynatorzy ds. praktyk zawodowych dla kierunku kosmetologia - mgr Barbara Bajger, mgr Iwona Pięknik, mgr Magdalena Sawiak
Do pobrania:
Rada pracodawców jest ciałem doradczym w procesie tworzenia programu studiów. Działa ona jako forum wymiany myśli, doświadczeń oraz rozszerzania płaszczyzn współpracy pomiędzy kierunkiem studiów, a instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego.
Działanie Rady pracodawców ma na celu:
- współtworzenie programów studiów,
- dostosowanie oferty kształcenia do oczekiwań rynku pracy,
- podnoszenie atrakcyjności procesu kształcenia,
- realizowanie prac naukowo-badawczych,
- rozwijanie i doskonalenie wzajemnej współpracy.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu aktywnie współpracuje z podmiotami realizującymi zadania z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej z Jarosławia oraz całego Podkarpacia. Przedstawiciele podmiotów, jako grupa interesariuszy zewnętrznych tworzących przyszłe miejsca pracy dla absolwentów kierunku kosmetologia, współtworzą lub aktualizują programy studiów, efekty uczenia się oraz uczestniczą w weryfikacji i ocenie stopnia ich realizacji, czy też organizacji praktyk zawodowych.
W ramach współpracy z ośrodkami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie SPA, wellness oraz usług kosmetycznych uczelnia współorganizuje konferencje i sympozja naukowe, wykłady otwarte oraz wspólne akcje promujące zdrowie i urodę. Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi przyczynia się do wzbogacania form i metod kształcenia na profilu praktycznym oraz sposobów weryfikacji zakładanych efektów uczenia się.
Koordynatorem ds. współpracy, kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest mgr Iwona Pięknik.
Wydział Ochrony Zdrowia współpracuje z wieloma podmiotami, ważnymi z punktu widzenia specyfiki kierunku. Są to m.in.:
- Hotel Arłamów S.A., Arłamów 1, 37-700 Ustrzyki Dolne
- CARYŃSKA RESORT & SPA, Dwernik 15, 38-713 Lutowiska
- PIERRE RENE Sp. z.o.o, ul. Ogrodowa 7, 76-270 Ustka
- Firma KM BEAUTY LINE, ul. Grunwaldzka 5A, 37-500 Jarosław
- Centrum Kosmetyczne ELSA, al. Gen. Leopolda Okulickiego 7, 35-222 Rzeszów
- CLARENA Popławska Group, ul. Clareny 2, 51-361 Wroclaw, Wilczyce
- Salon Urody STELLA, ul. Plac Mickiewicza 14, 37-500 Jarosław
- Salon Kosmetyczny PRESTIŻ, ul. Kraszewskiego 4, 37-500 Jarosław
- Akademia Wizażu i Stylizacji Paznokci PANI TWARDOWSKA, ul. Piekarska 3, 37-500 Jarosław
- Studio Urody METAMORFOZA, ul. Przemyska 14, 37-500 Jarosław
- AVANGARDA Studio Dekoracji Ślubnych, ul. Słowackiego 22, 37-500 Jarosław
Spotkania interesariuszy zewnętrznych odbywają się systematycznie w Wydziale Ochrony Zdrowia.
Procedurę dyplomowania obwiązującą na kierunku kosmetologia określa: Regulamin studiów oraz Zarządzenie Rektora PANS w Jarosławiu w sprawie zasad przebiegu egzaminu dyplomowego, jeżeli program studiów pierwszego stopnia nie przewiduje złożenia pracy dyplomowej.
Proces dyplomowania studentów kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym odpowiada praktycznemu profilowi kształcenia i uwzględnia weryfikację osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się w kategorii wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, zdobytych w całym okresie studiów.
Ukończenie studiów na kierunku kosmetologia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym w PANS w Jarosławiu możliwe jest po otrzymaniu pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Warunkiem dopuszczenia i przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest:
- uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów, którym przypisano odpowiednią ilość punktów ECTS,
- złożenie wszystkich egzaminów i zaliczeń przewidzianych w programie studiów z uzyskaniem pozytywnych ocen,
- uzyskanie zaliczeń ze wszystkich zajęć, w tym praktyk zawodowych,
- złożenie wymaganych dokumentów do Działu Obsługi Studentów, uregulowanie zobowiązań wobec Uczelni,
- uzyskanie zaliczeń z warsztatów przygotowujących do egzaminu dyplomowego teoretycznego i praktycznego z zakresu nauk o zdrowiu, nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk farmaceutycznych i nauk medycznych.
Szczegółowe zasady dyplomowania dla kierunku kosmetologia opisane są w programach studiów uchwalanych dla poszczególnych cykli kształcenia.
Absolwent kierunku kosmetologia otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych, potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia na kierunku kosmetologia o profilu praktycznym i uzyskanie tytułu licencjata uprawnia absolwenta do podjęcia samodzielnej pracy w wyuczonym zawodzie kosmetologa oraz do kontynuacji studiów na studiach drugiego stopnia.
Do pobrania:
Za monitoring losów absolwentów Uczelni odpowiada Centrum Praktyk Studenckich z Biurem Karier oraz Zespół Badawczy ds. Monitorowania Losów Absolwentów PANS w Jarosławiu. Celem badań jest pozyskiwanie wiedzy o aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów poszczególnych kierunków prowadzonych w PANS w Jarosławiu na rynku pracy, zbieranie opinii absolwentów o przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych w czasie studiów w kontekście przydatności na rynku pracy oraz pozyskiwanie informacji dotyczących dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów. Te dane są pozyskiwane na podstawie analizy ankiet przeprowadzanych wśród absolwentów.
Najnowsze analizy raportów badań dotyczących losów absolwentów kierunku kosmetologia, studia pierwszego stopnia znajdują się poniżej: