Animacja kulturalna
Instytut Stosunków Międzynarodowych
Czas trwania studiów podyplomowych
2 semestry
Sposób zaliczania
egzaminy, zaliczenia z oceną, ocena projektu, egzamin dyplomowy (praca dyplomowa)
TRYB STUDIÓW
Zajęcia odbywać będą się w soboty i niedziele (dwa razy w miesiącu) w godzinach 8.00 – 18.00
Koszt studiów
3200 PLN (1600 PLN/ semestr) + 100 PLN opłata wpisowa
Opis studiów
Celem nowoczesnych i zorientowanych praktycznie studiów podyplomowych w zakresie animacji kulturalnej jest wyposażenie absolwentów w umiejętności i wiedzę, które umożliwią działalność związaną z promowaniem, upowszechnianiem oraz aranżowaniem działań o charakterze kulturalnym w środowisku lokalnym. Solidną podstawę zawodu animatora kultury stanową przedmioty stricte teoretyczne obecne w planie nauczania, zaś praktyczne umiejętności i warsztat animatora studenci zdobędą uczestnicząc w zajęciach praktycznych w wielu instytucjach kulturalnych (m. in. MOK w Jarosławiu). Zajęcia prowadzić będą wybitni specjaliści, praktycy w zakresie animacji kulturalnej i zarządzania kulturą. Nowością i wielkim atutem programu nauczania, jest włączenie do niego zagadnień związanych z nowymi formami wypowiedzi artystycznej oraz technikami multimedialnymi oraz ich potencjalnym zastosowaniem w pracy animatora kultury. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesności, w której umiejętność posługiwania się programami tworzenia grafiki wektorowej i rastrowej, jak też cyfrowego montażu filmu jest codziennością, w której szeroko rozumiane sztuki wizualne korzystają z nowoczesnych technologii. Opanowania tego typu narzędzi ma znaczenie zwłaszcza w pracy z młodymi ludźmi, dla których multimedia to oczywisty element życia.Ponadto celem studiów jest zapoznanie studentów ze społecznymi uwarunkowaniami animacji kulturalnej, w związku z powyższym studenci poznają podstawy zarządzania i finansowania kultury, zapoznają się z problematyką kierowania instytucją upowszechniania kultury oraz posiądą wiedzę w zakresie pozyskiwania funduszy krajowych i europejskich na tęże działalność. Słuchacze zdobędą kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystania kultury i sztuki w organizowaniu społeczności lokalnej oraz aktywizowania potencjału małych grup i środowisk lokalnych, organizacji pozarządowych i samorządu lokalnego, a także w zakresie rozwijania działalności kulturotwórczej i aktywizacji amatorskiej twórczości artystycznej w środowisku lokalnym.
Sylwetka absolwenta
Wiedza, umiejętności oraz kompetencje uzyskane przez absolwentów w trakcie studiów umożliwią słuchaczom twórcze wykorzystywanie współczesnych narzędzi (multimedia) do upowszechniania i animowania działań z zakresu szeroko rozumianej kultury oraz inicjowania niezależnych i kreatywnych działań w przestrzeni społeczno-kulturowej. Absolwent zdobędzie rzetelne przygotowanie teoretyczne i praktyczne o charakterze interdyscyplinarnym, ponadto zostanie wyposażony w umiejętność posługiwania się warsztatem metodologicznym w zakresie prowadzenia badań diagnostycznych w zakresie potrzeb kulturowych określonych społeczności. Pokłosie studiów stanowić będzie także umiejętność dostrzegania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu szeroko pojętej animacji kultury, z nastawieniem na działalność prospołeczną i samodoskonalenie.Absolwent tychże studiów zostanie przygotowany teoretycznie i praktycznie do:
- konstruowania programów warsztatów i inicjatyw kulturalnych aktywizujących potencjał jednostek, grup i środowisk lokalnych przy wykorzystaniu narzędzi i technik artystycznych w tym nowoczesnych technik multimedialnych,
- promowania kultury regionalnej i lokalnej w ramach prowadzonej działalności animatora kultury.
- kierowania i zarządzania elementami społeczno-kulturowymi środowiska lokalnego,
- organizacji i prowadzenia działań w zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
- diagnozowania problemów społeczno-kulturowych różnorodnych środowisk społecznych.
Program studiów
- Wprowadzenie do wiedzy o kulturze
- Kultura współczesności
- Wiedza o sztuce
- Technologia sztuk plastycznych
- Nowe formy wypowiedzi artystycznej w działalności animatora kultury
- Multimedia w pracy animatora kultury (obrazowania cyfrowe, programy i techniki projektowania grafiki rastrowej i wektorowej oraz montażu filmów)
- Podstawy animacji kulturalnej
- Metodyka pracy animatora kultury
- Animacja czasu wolego
- Dziedzictwo kulturowe Polski i Europy jako potencjał animacji kulturalnej
- Animacja kulturalna w pracy pedagoga
- Promocja kultury
- Warsztaty poetyckie
- Warsztaty fotograficzno - krajoznawcze
- Diagnozowanie problemów społeczno - kulturowych
- Animacja kulturalna w środowisku lokalnym
- Kultura i sztuka regionalna w pracy animatora kultury
- Organizacja i zarządzenie placówkami kultury
- Narzędzia finansowania działalności w zakresie animacji kulturalnej
- Praktyka działań animatora kultury
- Seminarium dyplomowe
Tryb i warunki przyjęcia
Podstawą przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia na kierunku studiów z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, posiadanie tytułu zawodowego magistra lub licencjata.Zasady rekrutacji
Złożenie kompletu dokumentów, decyzja Komisji Rekrutacyjnej.» Rejestracja kandydatów
Miejsce składania dokumentów:
Centrum Obsługi Studentów (COS), bud. J-2
Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna
ul. Czarnieckiego 16
37-500 Jarosław
Termin rozpoczęcia studiów podyplomowych
Warunkiem uruchomienia studiów jest zebranie grupy liczącej min. 15 osób.Płatność
Istnieje możliwość płatności ratalnej. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje Rektor PWSTE.Wpłaty należy dokonywać na rachunek bankowy:
BANK ZACHODNI WBK S.A.
89 1090 2590 0000 0001 3079 4844
z dopiskiem "Animacja kulturalna"
doc. dr Marek Wiśniewski
Sekretarz
dr Marcin Warchoła
Kierownik