Nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej
Płacz, drgawki, duszność, gorączka czy nawet zawał – nowoczesne fantomy potrafią symulować wiele dolegliwości, z którymi muszą zmierzyć się przyszli pielęgniarze czy pielęgniarki. Możliwość nauki z wykorzystaniem takiego sprzętu to doskonały sposób na przygotowanie do zawodu. Dlatego PWSTE w Jarosławiu, dbając o wysoką jakość kształcenia studentów, zapewnia najnowocześniejsze laboratoria.
Po 3 latach pracy nad przystosowaniem uczelnianego budynku do warunków jak najlepiej odwzorowujących szpital, uroczyście otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. To milowy krok w stronę profesjonalizacji kierunku pielęgniarstwo, który cieszy się na tej Uczelni niesłabnącą popularnością. – Każdego roku na pielęgniarstwo rekrutujemy około 200 osób. To najbardziej pożądany kierunek studiów w naszej Uczelni. Duża liczba godzin praktyk, wykwalifikowani wykładowcy, a także płatne staże zawodowe przyciągają kandydatów z całego województwa. Teraz mamy kolejnego asa w rękawie – Centrum Symulacji Medycznej daje imponujące możliwości w kształceniu przyszłych pielęgniarzy i pielęgniarek – mówi prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu.
Możliwości MCSM są ogromne – na powierzchni 700 m2 znalazły się: sala wysokiej wierności/sala opieki pielęgniarskiej, pomieszczenie kontrolne, sala debriefingu, sala ALS/sala badań fizykalnych, sala BLS/sala badań fizykalnych, trzy sale umiejętności pielęgniarskich/sale OSCE oraz sala umiejętności technicznych. Powstałe pracownie wyposażone są w niezbędny sprzęt medyczny, fantomy oraz trenażery. Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu w trakcie zajęć ma przygotować studenta do pracy w zawodzie oraz sprawowania profesjonalnej opieki medycznej. – Procedury wykonywane na fantomach i symulatorach niskiej, pośredniej i wysokiej wierności mają przygotować studentów do pracy z prawdziwymi pacjentami, zmniejszyć liczbę popełnianych błędów, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Dzięki fantomom oraz trenażerom studenci mogą uczyć się również procedur, których nie mogliby ćwiczyć w czasie kształcenia praktycznego w szpitalu – komentuje dr Marta Cebulak, wicedyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia PWSTE w Jarosławiu.
Sercem Centrum Symulacji Medycznej jest sala wysokiej wierności, w której znajduje się wszystko, z czym student może spotkać się w pracy zawodowej. Wyposażona została w najbardziej profesjonalny sprzęt medyczny oraz elektroniczne fantomy, odzwierciedlające większość funkcji życiowych pacjentów, np. mówienie, płacz, drgawki, gorączkę czy wysokie ciśnienie. Co więcej fantomy mogą krwawić, kaszleć, wymiotować, symulować brak oddechu, akcji serca, a także reagują na podanie leków. Do tej pracowni przylega pomieszczenie kontrolne z lustrem weneckim, w którym wykładowca może za pomocą obrazu z kilku kamer skrupulatnie obserwować zachowanie studenta podczas pacy, a także ma możliwość komunikacji z nim. Dzięki temu przyszli pielęgniarze i pielęgniarki weryfikują swoją wiedzę i umiejętności w przypadku np. pacjenta z zawałem serca, udarem mózgu czy hipoglikemią. Zajęcia symulacyjne prowadzić będą w pełni wykwalifikowani nauczyciele akademiccy, którzy w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu symulacji medycznej biorą udział w zagranicznych szkoleniach, np. w Villanova University College of Nursing w Stanach Zjednoczonych.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w PWSTE w Jarosławiu powstało dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W listopadzie 2017 roku otrzymaliśmy informację o uzyskaniu dofinansowania w kwocie około 2 400 000 zł od Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Środki uzyskane w ramach projektu zostały przeznaczone na wyposażenie sal dydaktycznych w sprzęt medyczny, fantomy, trenażery, symulatory oraz na szkolenia pracowników i studentów dot. symulacji medycznej. Z kolei dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Rozbudowa bazy dydaktycznej PWSTE w Jarosławiu w celu dostosowania efektów kształcenia do wymogów stawianych przez rynek pracy” m.in. wyremontowaliśmy i przystosowaliśmy budynek dydaktyczny na potrzeby MCSM. Kwota dofinansowania, jaką otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego na ten cel to 1 200 000 zł.