Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowea: „Innowacje pedagogiczne w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej”
24 kwietnia 2025 roku w Bibliotece Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem: „Innowacje pedagogiczne w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wydział Humanistyczny PANS w Jarosławiu we współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie i Akademią Mazowiecką w Płocku.
Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu – dr Beaty Rejman.
Ponadto patronatem honorowym wydarzenie objęli:
- Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
- prof. ucz. dr Beata Fałda,
- Polska Akademia Nauk,
- Polskie Towarzystwo Pedagogiczne,
- Marszałek Województwa Podkarpackiego,
- Podkarpacki Kurator Oświaty,
- Akademia Mazowiecka w Płocku,
- Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli „WyEdukowani”
Patronatem medialnym Konferencję objęli:
- Telewizja Rzeszów,
- Nowiny,
- Nowiny24,
- Polskie Radio Rzeszów,
- Życie Podkarpackie,
- Gazeta Jarosławska.
Wydarzenie wspierali również liczni przedstawiciele świata nauki z Polski, Ukrainy i Słowacji, reprezentujący m.in. Polską Akademię Nauk, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Akademię Mazowiecką, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu a także uczelnie z Kijowa, Lwowa, Połtawy i Preszowa.
Celem konferencji było stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych, metodycznych i organizacyjnych w edukacji najmłodszych.
Prezentowane wystąpienia i projekty dotyczyły przede wszystkim:
- wdrażania nowoczesnych narzędzi i metod nauczania,
- rozwijania kompetencji nauczycieli i wychowawców,
- promowania interdyscyplinarnej współpracy naukowej i pedagogicznej.
Konferencję otworzyły wystąpienia organizatorów oraz zaproszonych gości.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać również występów Laureatów Konkursu Poezji Śpiewanej „W świecie wartości księdza Bronisława Markiewicza”, który odbył się 9 kwietnia 2025 roku.
Część plenarną zainaugurowała prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska – Przewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
Następnie głos zabrali m.in.:
- prof. dr hab. Mirosław Józef Szymański (PAN, APS) – mówiąc o roli innowacji pedagogicznych w rozwoju oświaty,
- prof. dr hab. Inetta Nowosad (Uniwersytet Zielonogórski) – przedstawiając model kompetencji XXI wieku na przykładzie Singapuru,
- prof. Iryna Simkova (Kijów) – omawiając wirtualne projekty wymiany językowej w nauczaniu angielskiego.
W trakcie dnia odbyło się kilka równoległych sesji referatowych, obejmujących następujące obszary:
- Perspektywy rozwoju i edukacji dziecka – poruszono m.in. tematykę edukacji wielokulturowej, wykorzystania AI w pedagogice, koncepcji STEAM, integracji treści nauczania czy wspomagania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Innowacje pedagogiczne w projektach nauczycielskich – zaprezentowano liczne projekty nauczycielskie, w tym związane z kompetencjami emocjonalno-społecznymi, wykorzystaniem narzędzi AI, edukacją matematyczno-przyrodniczą, językową oraz treningiem uważności.
- Wsparcie procesu wychowania i edukacji – przedstawiono międzynarodowe referaty z Ukrainy i Słowacji dotyczące jakości edukacji, komunikacji zawodowej, kreatywności, ciągłego kształcenia i innowacyjnych metod oceniania.
- Sesja studencka i posterowa – młodzi badacze i studenci prezentowali swoje innowacyjne pomysły, m.in. projekty „Czarodziejska Matematyka”, „Budowanie więzi międzypokoleniowej przez kiermasz świąteczny” czy „Algorytmy przeciw hejtowi”.
W godzinach popołudniowych uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. „Innowacje pedagogiczne w praktyce przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej”. Spotkanie moderowane przez dr Magdalenę Leżuchę stało się areną wymiany doświadczeń między teoretykami a praktykami edukacji. Eksperci analizowali kluczowe wyzwania związane z wdrażaniem innowacji, dzielili się przykładami dobrych praktyk oraz omawiali znaczenie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, w tym także wykorzystania technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji w codziennej pracy nauczyciela.
Konferencja była wartościowym wydarzeniem naukowo-szkoleniowym, integrującym środowiska akademickie, nauczycielskie i studenckie. Zaprezentowane treści i innowacje mogą przyczynić się do podnoszenia jakości edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Polsce i za granicą.