- dr Alicja Kłos
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof. dr hab. Peter Kónya
- prof. ucz. dr hab. Beata Balogova
- prof. ucz. dr hab. Krzysztof Prendecki
- prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman
- prof. ucz. dr. hab. Andrzej Rogalski
- dr Irena Brukwicka
- dr Dariusz Tracz
Do pobrania:
Program studiów na kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, prowadzonym w Wydziale Ochrony Zdrowia, został utworzony w sposób gwarantujący zgodność z misją i strategią Uczelni oraz z dyscypliną wiodącą, której kierunek został przypisany. Przyjęty profil praktyczny studiów i określony przez niego program studiów mają służyć realizacji podstawowego założenia misji Uczelni, jakim jest kształcenie praktyków. Głównym zadaniem kształcenia w zakresie pracy socjalnej jest dostarczenie studentom nowoczesnej i praktycznej wiedzy z zakresu nauk społecznych oraz kształtowanie myślenia o podjęcia pracy jako samodzielni wykwalifikowani pracownicy, posiadający wiedzę i umiejętności zawodowe niezbędne do wykonywania zadań w różnego rodzaju organizacjach, w szczególności gminnych, powiatowych i samorządowych instytucjach, podmiotach ekonomii społecznej, stowarzyszeniach związanych z pomocą społeczną. Studenci będą przygotowywani do samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z działalnością społeczną i zawodową, w tym realizacją działań pomocowych. W procesie kształcenia na kierunku praca socjalna zwraca się szczególną uwagę na powiązanie wiedzy teoretycznej z praktyką oraz rozwijanie umiejętności wspierania zmian w relacji między jednostką a środowiskiem społecznym. Ważne jest również rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej oraz pracy w zespołach. Studia pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna pozwalają na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej, prawnej, organizacyjnej i społecznej. Kwalifikacje ogólne i szczegółowe absolwenta lokują się w trzech powiązanych ze sobą sferach: wiedzy, umiejętności i postaw (kompetencji społecznych). Wskazane założenia kształcenia są zgodne z założonymi celami strategicznymi PANS w Jarosławiu, którymi są w szczególności: zgromadzenie specjalistów posiadających wiedzę naukową i doświadczenie praktyczne, nastawionych na praktyczne i przyjazne kształcenie studentów oraz podejmowanie działań na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego, doskonalenie i stałe dostosowanie oferty dydaktycznej do zmieniających się potrzeb edukacyjnych, w tym „praktyczność” kierunków studiów, włączenie praktyków w proces kształcenia studentów oraz tworzenie sieci instytucji zapewniających studentom możliwość odbywania praktyk i staży. Stały rozwój bazy dydaktycznej gwarantuje kształcenie w dogodnych warunkach, spełniających europejskie standardy, co dodatkowo zwiększa satysfakcję ze studiowania. Studenci mogą również uczestniczyć w dodatkowych formach podnoszenia kompetencji, takich jak np. wizyty studyjne w wiodących, krajowych i zagranicznych instytucjach pomocy społecznej. Położenie silnego nacisku na rozwój kompetencji społecznych u studentów przygotowuje ich do odpowiedzialnego zadania współtworzenia rzeczywistości społecznej opartej na zdrowych podstawach etycznych.
Przyporządkowanie kierunku studiów do dziedzin oraz dyscyplin naukowych, do których odnoszą się efekty uczenia się:
Dziedzina nauki |
Dyscyplina naukowa |
Procentowy udział efektów uczenia się |
Nauk humanistycznych |
Filozofia |
2 % |
Nauk społecznych |
Nauki socjologiczne |
82 % |
Pedagogika |
4 % |
|
Psychologia |
7 % |
|
Nauk medycznych i nauk o zdrowiu |
Nauki o zdrowiu |
5 %` |
Dyscyplina wiodąca: Nauki socjologiczne – 82 %
Absolwenci
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna posiada podstawową wiedzę z zakresu pracy socjalnej, obejmującą teorię, koncepcje i metodologię, umożliwiającą zrozumienie specyfiki pracy socjalnej i jej powiązań z innymi dyscyplinami. Absolwent wykazuje się umiejętnością pracy w zespole, umiejętnością nawiązywania relacji interpersonalnych w sposób empatyczny, pobudzający beneficjenta pomocy społecznej do aktywności w rozwiązywaniu problemów życiowych. Absolwent powinien wykazywać się odpowiedzialnością za ochronę dóbr i praw beneficjentów oraz postawą zgodną z zasadami etyki. Absolwent jest przygotowany do właściwego rozumienia i wyjaśniania zjawisk, procesów i zmian w życiu jednostki, rodziny i społeczności lokalnej, które stanowią wyzwania dla sfery pracy socjalnej. Absolwent jest przygotowany do planowania, wdrażania i oceny aktualnych i potencjalnych rozwiązań i problemów zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu jednostki i grupy w środowisku społecznym, co może prowadzić do wykluczenia społecznego i marginalizacji. Absolwent wykazuje się dojrzałą i odpowiedzialną postawą oraz odpornością psychiczną w obliczu trudnych i kryzysowych sytuacji w życiu jednostki, rodziny i społeczności lokalnej, które narażają pracownika socjalnego na stres zawodowy mogący prowadzić do zespołu wypalenia zawodowego. Instytucje z zakresu pracy socjalnej, w których mogą pracować absolwenci to: regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, domy pomocy społecznej, rodziny zastępcze i adopcyjne, placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy pomocy społecznej dla osób starszych, osób z niepełnosprawnością intelektualną, umysłową i niepełnosprawnością ruchową, jednostki organizacyjne zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodki wsparcia, placówki dla bezdomnych, ośrodki terapii uzależnień, zakłady i placówki penitencjarne, ośrodki dla uchodźców, organizacje pozarządowe. Absolwent studiów pierwszego stopnia w zakresie pracy socjalnej posiada odpowiednią wiedzę do kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia, studiach podyplomowych oraz kursach specjalizacyjnych.
Studenci są zobowiązani do odbycia w toku studiów pierwszego stopnia kierunku praca socjalna o profilu praktycznym 720 godzin praktyk zawodowych realizowanych poza Uczelnią, w zakładach pracy. Praktyki zawodowe realizowane poza Uczelnią dla studentów kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym odbywają się w instytucjach realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, a ich opiekunami są pracownicy danej instytucji oraz merytoryczny opiekun praktyk z ramienia kierunku praca socjalna.
Efekty uczenia się (z podziałem na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne):
Praktyki zawodowe zakładają realizację efektów uczenia się w zakresie:
Wiedzy – Student zna i rozumie: rodzaje struktur i instytucje społeczne realizujące zadania z zakresu pomocy społecznej i współpracujące w realizacji tych zadań, a w szczególności w ich podstawowych elementach; struktury małych grup społecznych i społeczności lokalnych oraz relacje między strukturami i instytucjami społecznymi działającymi w obszarze pracy socjalnej oraz ich elementami; cele, organizację i funkcjonowanie instytucji pomocy społecznej, resocjalizacji i innych związanych z pracą socjalną; zasady funkcjonowania systemu pomocy społecznej, normy i reguły życia społecznego ze szczególnym uwzględnieniem procedur, metod i technik, w tym diagnozowania i ewaluowania, stosowanych w pracy socjalnej.
Umiejętności – Student potrafi: samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności profesjonalne związane z pracą socjalną; wykorzystywać zdobytą wiedzę z zakresu pracy socjalnej, z uwzględnieniem wiadomości zdobytych podczas praktyki zawodowej; analizować możliwości rozwiązania konkretnych problemów i proponować odpowiednie rozstrzygnięcia właściwe dla pracy socjalnej; wdrażać proponowane rozwiązania pomocowe; analizować zjawiska społeczne; samodzielnie planować i realizować projekty socjalne; planować i realizować zadania związane z pracą socjalną; prawidłowo posługiwać się systemami normatywnymi odpowiednio dobierając i oceniając zastosowanie typowych i alternatywnych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań związanych z różnymi sferami działalności socjalnej, ze szczególnym nastawieniem na działania praktyczne w terenie.
Kompetencji społecznych – Student jest gotów do: profesjonalnego i efektywnego wykorzystania metod pracy socjalnej poprzez angażowanie się w aktywne i kreatywne planowanie i realizację działań socjalnych w pracy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z naciskiem na zrozumienie idei samokształcenia; współdziałania i pracy w grupie przyjmując w niej różne role, m.in. organizatora grupy, prowadzącego grupę, jej animatora, sumiennego przygotowywania się do realizacji powierzonych zadań i brania za nie odpowiedzialności.
Sposób weryfikacji określonych efektów uczenia się:
Po zakończeniu praktyk w zakładzie pracy, merytoryczny opiekun praktyk dla kierunku praca socjalna weryfikuje osiągnięcie przez studentów efektów uczenia się i dokonuje wpisu do karty studenta (zaliczenie na ocenę). Realizacja efektów uczenia się jest weryfikowana na podstawie m.in. prowadzonego dziennika praktyk, karty praktyk oraz opinii opiekuna praktyk z ramienia instytucji, w której odbywały się praktyki. Zasady realizacji praktyk zostały zawarte w Regulaminie Studiów oraz w Zarządzeniu Rektora w sprawie regulaminu studenckich praktyk zawodowych. Natomiast szczegółowe zasady określone są przez dyrekcję wydziału. Dodatkowo spójność treści programowych i efektów uczenia się potwierdza karta opisu zajęć (sylabus) dla praktyk zawodowych.
Sposób weryfikacji dokumentacji
Zaliczenie zrealizowanych praktyk odbywa się na podstawie:
- pozytywnej oceny wystawionej w dzienniku praktyk przez opiekuna praktyk z ramienia instytucji,
- prowadzonego monitorowania przebiegu praktyk przez opiekuna kierunkowego – nauczyciela akademickiego z wykorzystaniem ankiety kontrolnej oraz oceny efektów uczenia się.
Zaliczenie praktyki studenckiej następuje w wyniku oceny dokonanej przez obu opiekunów praktyk oraz na podstawie zgromadzonej dokumentacji. Student jest zobowiązany dostarczyć komplet dokumentów i rozliczyć się z praktyki zawodowej.
Formy zaliczenia praktyk zawodowych
Podstawą zaliczenia jest zrealizowanie przez studenta zadań zapewniających uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie praktyk. Kryteria oceny obejmują: obecność, poziom zaangażowania, wykonanie zadań odpowiadających efektom uczenia się określonym w programie praktyk, ocenę dokumentacji potwierdzającej odbycie praktyki i osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się, obserwację studenta (jego stosunek do zleconych zadań i poziom zaangażowania, przestrzeganie obowiązujących regulaminów, stosunek do współpracowników itp.). Zasady realizacji praktyk określa Zarządzenie nr 179/2020 Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu z dnia 22 grudnia 2020 roku w sprawie regulaminu studenckich praktyk zawodowych w PANS w Jarosławiu.
Sposób zaliczenia: zaliczenie na ocenę
-
zaliczenie praktyki zawodowej następuje po dostarczeniu przez studenta dokumentów wymaganych na kierunku praca socjalna (dziennik praktyk, karta ocen praktyki),
-
dokumenty niezbędne do zaliczenia praktyki studenci przedkładają u opiekuna praktyki oraz u Uczelnianego Koordynatora do spraw praktyk zawodowych,
-
warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest zrealizowanie programu praktyki oraz zadań wyznaczonych przez osobę odpowiedzialną za realizację praktyki w miejscu jej odbywania,
-
zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje opiekun praktyk z ramienia zakładu pracy sprawujący nadzór nad studentami odbywającymi praktykę, a wpisu ocen do protokołu zaliczenia na podstawie wpisów w karcie przebiegu praktyki oraz weryfikacji założonych efektów uczenia się dokonuje nauczyciel akademicki będący opiekunem praktyk,
-
w przypadku niezaliczenia praktyki zawodowej student ma obowiązek ponownie odbyć praktykę, w przeciwnym razie studentowi nie zalicza się semestru,
-
potwierdzenie efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów może dotyczyć wyłącznie osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia, a nie osoby, która ma status studenta (w trakcie trwania toku studiów),
-
studentowi pracującemu zawodowo nie można zaliczyć części lub całości praktyki zawodowej na podstawie doświadczenia zawodowego. Student nie może również zostać zwolniony z odbywania praktyki zawodowej na podstawie zdobytego w przeszłości doświadczenia zawodowego, jest zobowiązany do odbywania praktyki w procesie kształcenia, w trakcie trwania studiów.
W każdym roku akademickim opiekun merytoryczny praktyk zawodowych przeprowadza niezapowiedzianą kontrolę wybranych miejsc praktyk i hospituje zajęcia. Opiekun praktyk z ramienia zakładu przyjmującego studenta na praktyki jest oceniany zarówno przez studentów odbywających praktyki w danym zakładzie pracy, jak i przez opiekuna merytorycznego praktyk. Ponadto podczas hospitacji sprawdzana jest obecność studenta na praktykach, czas trwania praktyk, obecność opiekuna praktyk ze strony zakładu pracy, przestrzeganie i prawidłowość poleceń wykonywanych podczas hospitacji, prawidłowość wypełnionych dokumentów i ich zgodności z wykonywaną praktyką. Studenci za pomocą ankiety studenckiej dotyczącej oceny programu studiów i jakości kształcenia oraz ankiety Ocena praktyk zawodowych odbytych w zakładzie pracy dokonują oceny efektów uczenia się realizowanych w ramach praktyk zawodowych. Opiekun praktyki w imieniu instytucji przyjmującej studenta na praktykę ma możliwość zaproponowania nowych efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności lub kompetencji społecznych. Po uzyskaniu informacji opiekun kierunkowy jest zobowiązany zweryfikować wniosek i w razie potrzeby wprowadzić korekty treści programowych w przyszłym programie praktyk. Podczas posiedzeń Rady Programowej Kierunku Studiów praca socjalna z interesariuszami zewnętrznymi efekty uczenia się i treści programowe przypisane do praktyk poddawane są wnikliwej analizie i na tej podstawie mogą być wprowadzane zmiany w karcie opisu zajęć (sylabusie).
Na kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia istnieje również możliwość realizacji przez studentów praktyk zawodowych poza granicami kraju. Praktyka zagraniczna realizowana w ramach programu Erasmus+ może zostać zaliczona pod warunkiem uzgodnienia zakresu praktyki z merytorycznym opiekunem praktyk przed jej rozpoczęciem. Zaliczenie takiej praktyki odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w uczelni oraz na kierunku praca socjalna.
Celem praktyki zawodowej na kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia jest:
-
wprowadzenie do praktycznego wykonywania zawodu pracownika socjalnego,
-
poszerzenie i pogłębienie wiedzy zdobywanej w ramach zajęć dydaktycznych i wykorzystanie jej w działalności praktycznej, w szczególności wiedzy dotyczącej uwarunkowań prawnych, struktury organizacyjnej oraz metod i technik wykorzystywanych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
-
poszerzenie i pogłębienie wiedzy dotyczącej procedur postępowania oraz pracy i zadań organizacji/instytucji działających w obszarze pomocy społecznej,
-
poznanie specyfiki pracy pracownika socjalnego w instytucjach pomocy społecznej,
-
kształtowanie odpowiednich kompetencji do samodzielnego, profesjonalnego i etycznego funkcjonowania w strukturach pomocy społecznej oraz umiejętności przyjmowania właściwej roli i wykorzystywania zdobytej wiedzy do wykonywania zadań zawodowych z jednoczesnym uświadomieniem potrzeby i konieczności ciągłego samokształcenia,
-
kształtowanie odpowiednich umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z miejscem odbywania praktyki oraz właściwe dobieranie metod, technik i innych rozwiązań adekwatnych do efektywnego rozwiązywania konkretnych problemów społecznych,
-
przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za realizację zadań,
-
poznanie specyfiki pracy pracownika socjalnego w placówce (poznanie zakresu obowiązków i zadań pracownika socjalnego),
-
doskonalenie zdolności planowania czasu pracy, skutecznej komunikacji we współdziałaniu z zespołem pracowników (odpowiedzialność za powierzone zadania, wykorzystanie nowoczesnych środków technicznych podczas wykonywania pracy oraz zbieranie materiałów umożliwiających opracowanie i realizację projektów socjalnych),
-
potwierdzenie i rozwój kompetencji zawodowych studenta w ramach kierunku praca socjalna,
-
umożliwienie studentom konfrontacji wiedzy teoretycznej oraz wyobrażeń o szeroko rozumianej rzeczywistości pomocowej i opiekuńczej z praktyką,
-
zdobycie doświadczeń w samodzielnym i zespołowym wykonywaniu obowiązków zawodowych,
-
kształtowanie właściwych postaw wobec potencjalnych pracodawców i współpracowników,
-
rozwijanie kompetencji współpracy zawodowej, odpowiedzialności zawodowej oraz świadomości dalszego kształcenia i nabywania umiejętności praktycznych,
-
zapoznanie z technikami i sposobami przełamywania barier komunikacyjnych, motywowania do zmiany i mobilizowania sił klienta,
-
kształtowanie wysokiej kultury osobistej w miejscu pracy oraz postaw etycznych właściwych dla zawodu pracownika socjalnego,
-
zrozumienie sensu i poznanie modeli, technik i procedur pracy z klientem,
-
zebranie niezbędnych informacji i materiałów do przygotowania pracy dyplomowej,
-
nawiązanie kontaktów zawodowych umożliwiających wykorzystanie ich w trakcie poszukiwania pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące realizacji praktyk zawodowych zawarte są w karcie opisu zajęć (sylabusie).
Organizacja i nadzór nad realizacją praktyk zawodowych w tym ocena instytucji, w której studenci odbywają praktyki zawodowe
Podstawą prawną realizacji praktyki jest umowa między Państwową Akademią Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu a jednostką przyjmującą studenta na praktykę.
Informacje dotyczące organizacji i odbywania praktyk studenckich są dostępne na stronie internetowej Uczelni. Studenci kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia mogą realizować praktyki zawodowe w organach administracji rządowej i samorządowej oraz w organizacjach pozarządowych (np. w fundacjach, stowarzyszeniach) realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Opiekunami praktyk są osoby wyznaczone przez dyrektorów/kierowników placówek, w których praktyki są realizowane. Merytoryczny opiekun praktyk – nauczyciel akademicki jest wyznaczany przez Dyrektora Wydziału Ochrony Zdrowia.
Ocena instytucji
Uczelnia zapewnia studentom miejsca realizacji praktyk zawodowych. Infrastruktura i wyposażenie instytucji, w których prowadzone są praktyki zawodowe na kierunku praca socjalna dostosowane są wpełni do potrzeb studentów. Instytucje zapewniają studentom bazę materialną niezbędną do osiągnięcia efektów uczenia się. Miejsce odbywania praktyk może być również zaproponowane przez studenta, wówczas musi zostać zatwierdzane (na skierowaniu na praktyki) przez kierunkowego opiekuna praktyk.
Celem praktyk zawodowych jest nabycie przez studenta – praktykanta nowych lub pogłębienie posiadanych już (nabytych podczas studiów) umiejętności i kompetencji społecznych, które są niezbędne podczas wykonywania zawodu pracownika socjalnego.
Kompetencje opiekunów praktyk zapewniające prawidłową realizację praktyk
Opiekunami praktyk są osoby wyznaczone przez dyrektorów placówek, w których praktyki są realizowane, w konsultacji z Uczelnianym Koordynatorem do spraw praktyk zawodowych.
Opiekun praktyk studenckich w placówce powinien posiadać kwalifikacje pracownika socjalnego oraz minimum 3 letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku pracownika socjalnego w danej placówce. Merytorycznym opiekunem praktyk jest wyznaczony przez Dyrektora Wydziału Ochrony Zdrowia nauczyciel akademicki, prowadzący zajęcia na kierunku praca socjalna posiadający kwalifikacje i dorobek naukowy oraz doświadczenie zawodowe w dyscyplinach do których został przypisany kierunek studiów.
Obowiązki studenta podczas praktyk zawodowych
Do obowiązków studenta realizującego praktykę zawodową należy:
-
zapoznanie się z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych oraz szczegółowymi zasadami odbywania praktyk zawodowych na kierunku praca socjalna, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym,
-
zapoznanie się z programem praktyk zawodowych, założonymi efektami uczenia się oraz kartą zajęć (sylabusem),
-
prawidłowa realizacja założonych celów praktyki zawodowej,
-
przestrzeganie zasad i terminu odbywania praktyki określonych przez opiekuna oraz niezwłoczne powiadomienie opiekuna o każdej zmianie terminu odbywania praktyki zawodowej,
-
realizowanie praktyki zawodowej według planu ustalonego z pracownikiem socjalnym, który pełni funkcję opiekuna praktyki,
-
zachowanie tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrona danych poufnych w zakresie określonym przez zakład pracy,
-
prowadzenie dokumentacji przebiegu praktyki zawodowej (dziennik praktyk),
-
przestrzeganie regulaminu i procedur obowiązujących w placówce, w której realizowana jest praktyka,
-
posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w okresie odbywania praktyk zawodowych,
-
posiadanie aktualnej książeczki zdrowia dla celów sanitarno- epidemiologicznych, jeśli placówka tego wymaga.
Obowiązki opiekuna praktyki w placówce
Do obowiązków opiekuna w placówce należy:
-
projektowanie zadań do samodzielnego wykonania przez praktykanta,
-
w razie potrzeby, udzielanie studentowi pomocy w przygotowaniu się do samodzielnych działań,
-
mobilizowanie studentów do aktywnego uczestnictwa we własnych działaniach zawodowych,
-
podpisanie ze studentem oświadczenia o zachowaniu tajemnicy zawodowej,
-
sprawowanie ciągłego nadzoru merytorycznego nad zadaniami realizowanymi przez studenta,
-
opis i ocena przebiegu praktyki, prowadzenie dokumentacji jej przebiegu według ustalonych harmonogramów.
Zakres obowiązków opiekuna praktyk z ramienia Uczelni
Nadzór merytoryczny i organizacyjny nad praktykami zawodowymi na kierunku praca socjalna sprawuje opiekun praktyk – nauczyciel akademicki, który odpowiada za realizację praktyk zgodnie z ustalonymi celami, efektami uczenia się i programem. Opiekun praktyk zawodowych jest przełożonym studentów odbywających praktykę i jest odpowiedzialny za całokształt zagadnień związanych z organizacją praktyk.
Do obowiązków opiekuna praktyk z ramienia Uczelni należy:
-
zapoznanie się z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych,
-
opracowanie karty zajęć (sylabusa) dla praktyk zawodowych,
-
przygotowanie studentów do odbycia praktyki-podanie do wiadomości studentów wymiaru, zasad oraz trybu odbywania i zaliczania praktyki,
-
zapoznanie studentów z kartą zajęć (sylabusem) dla praktyk zawodowych oraz obowiązującą dokumentacją,
-
przygotowanie harmonogramu praktyk w porozumieniu z Uczelnianym Koordynatorem do spraw praktyk,
-
zapewnienie zgodności przebiegu praktyki zawodowej z programem i założonymi efektami uczenia się poprzez odpowiedni dobór: zakładów pracy, stanowisk pracy, liczby studentów wyznaczonych do realizacji praktyki zawodowej.
-
współpraca z zakładami pracy, w których studenci odbywają praktykę,
-
opracowanie harmonogramu kontroli zakładów pracy, w których studenci odbywają praktyki zawodowe
-
nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk zawodowych poprzez wizytowanie zakładów pracy,
-
sporządzanie protokołów z wizytacji odbytych w zakładach pracy,
-
zaliczenie praktyk zawodowych poprzez dokonanie wpisu do protokołu zaliczenia przedmiotu i karty okresowych osiągnięć studenta na podstawie dokonanej weryfikacji efektów uczenia się i kompletności złożonej dokumentacji,
-
współpraca z Uczelnianym Koordynatorem ds. praktyk zawodowych w sprawie organizacji praktyk i obowiązującej dokumentacji,
-
sporządzenie sprawozdania.
Miejsca realizacji praktyki zawodowej
Praktyki na kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym realizowane są w następujących placówkach realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej:
semestr II:
- w jednostkach oganizacyjnych pomocy społecznej - regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, dom pomocy społecznej, placówka specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej; semestr III:
- w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej - jednostki organizacyjne placówek samorządu terytorialnego wykonujące zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, placówki wsparcia dziennego, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo- terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, ośrodki adopcyjne oraz podmioty, którym zlecono realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
semestr IV:
- w instytucjach, ustawowo powołanych do realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, rozwiązywania problemów społecznych, profilaktyki i terapii uzależnień, poradnictwa, w tym dla rodzin i osób współuzależnionych, w szczególności w jednostkach organizacyjnych właściwych w sprawach reintegracji zawodowej i społecznej, zatrudnienia socjalnego, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, zatrudnienia socjalnego, w szpitalach, zakładach karnych, które zatrudniają lub mogą zatrudniać pracowników socjalnych do wykonywania zadań tych jednostek w zakresie pomocy społecznej;
semestr V:
- w organizacjach pozarządowych określonych w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizujące zadania statutowe pomocy społecznej, w tym w zakresie pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej; działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
semestr VI:
- w podmiotach sektora prywatnego, realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej (np. prywatnych domach pomocy społecznej). Praktyki mogą być też realizowane w innych podmiotach, pod warunkiem, że zakres wykonywanych zadań, jest zgodny z programem studiów.
Do pobrania:
Wydział Ochrony Zdrowia od lat aktywnie współpracuje z instytucjami realizującymi zadania z zakresu szeroko pojętej polityki społecznej, w tym pomocy społecznej, ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami, czy rynku pracy działających na obszarze Jarosławia i regionu. Przedstawiciele tych instytucji biorą udział w procesie tworzenia i doskonalenia programu studiów realizowanego na kierunku praca socjalna - studia pierwszego stopnia. Jako grupa interesariuszy zewnętrznych tworzących przyszłe miejsca pracy dla absolwentów kierunku praca socjalna, przedstawiciele tych instytucji opiniują konstruowane lub aktualizowane programy studiów i osiągane efekty uczenia się, zwłaszcza w ich praktycznym wymiarze.
Wydział współpracuje z wieloma lokalnymi i regionalnymi instytucjami, ważnymi z punktu widzenia specyfiki kierunku praca socjalna. Są to podmioty (publiczne i niepubliczne) z obszaru pomocy społecznej, ochrony zdrowia, rynku pracy, wspierania osób z niepełnosprawnością, m.in.:
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu,
- Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu,
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Psychiatryczny w Żurawicy,
- Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy oraz Hospicjum NZOZ ,,Kolgmed” w Jarosławiu,
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu,
- Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu,
- Urząd Miasta Jarosławia,
- Starostwo Powiatowe w Jarosławiu,
- Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II ,,Wzrastanie” w Jarosławiu,
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Jarosławiu i jego jednostki (m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Aktywności
- Zawodowej, Ośrodek Wczesnej Interwencji),
- Dom Pomocy Społecznej w Moszczanach,
- Dom Pomocy Społecznej w Sośnicy,
- Dom Pomocy Społecznej w Wysocku.
Spotkania Rady Pracodawców odbywają się w Wydziale systematycznie, co odzwierciedla stosowna dokumentacja. Podczas spotkań pracodawcy sugerowali wprowadzenie do programu studiów dla kierunku praca socjalna studia pierwszego stopnia większego udziału zajęć o charakterze praktycznym (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych), wprowadzenia nowych zajęć lub treści programowych. Efektem współpracy z interesariuszami zewnętrznymi są również cyklicznie organizowane w Uczelni „Spotkania z praktyką”, na których studenci kierunku praca socjalna mogą poznać uwarunkowania i specyfikę lokalnego rynku pracy. Współpraca z otoczeniem społecznym obejmuje również organizację praktyk zawodowych, co jest szczególnie istotne na profilu praktycznym. Pracownicy instytucji realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej prowadzą również zajęcia dydaktyczne na kierunku praca socjalna. Dzięki współpracy z przedstawicielami wyżej wymienionych instytucji realizujących politykę społeczną, studenci na profilu praktycznym zdobywają więcej umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych, stając się lepiej przygotowanymi do pełnienia przyszłych ról zawodowych na rynku pracy obejmującym obszar polityki społecznej, a zwłaszcza pomocy społecznej. Co jest istotne, studenci na prośbę interesariuszy zewnętrznych przygotowują prace licencjackie z tematyki będącej przedmiotem działalności danej instytucji realizującej zadania z zakresu pomocy społecznej, czy szerzej - polityki społecznej, które mogą być wykorzystywane w działalności zawodowej pracowników danej instytucji i przyczyniać się do udoskonalania jej działalności. Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi przyczynia się jednocześnie do wzbogacania form i metod kształcenia na profilu praktycznym, w tym formułowania celów dla praktyki zawodowej, sposobów weryfikacji zakładanych efektów uczenia się umożliwiających tzw. drożność z rynkiem pracy. Zasięganie opinii praktyków i pracodawców na temat oczekiwanych kompetencji absolwentów na rynku pracy odbywa się także poprzez udział nauczycieli akademickich i studentów kierunku praca socjalna w targach pracy i monitorowanie ofert pracy dla jego absolwentów. Studenci kierunku praca socjalna mogą uczestniczyć ponadto w organizowanych corocznie targach pracy oraz licznych wydarzeniach o podobnym charakterze, koordynowanych przez Dział Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier PANS w Jarosławiu, gdzie mają możliwość bezpośredniego spotkania z pracodawcami i uzyskania informacji na temat ofert zatrudnienia.
Procedurę dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu określa Regulamin studiów, Zarządzenie Rektora w sprawie zasad dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych oraz Regulamin egzaminu dyplomowego na kierunku praca socjalna. Na proces dyplomowania składa się obrona pracy dyplomowej oraz egzamin dyplomowy. Do przygotowania pracy dyplomowej przez studentów służą seminaria dyplomowe, w ramach których studenci przygotowują prace licencjackie. Proponowane tematy prac dyplomowych są opiniowane przez Komisję do spraw Oceny Prac Dyplomowych. Napisane prace podlegają ocenie przez promotora i recenzenta, zgodnie z ustalonymi w Uczelni kryteriami oraz poddawane są weryfikacji przez program antyplagiatowy. Prace weryfikują umiejętności prowadzenia badań naukowych m.in. umiejętność doboru metod i technik badawczych oraz analizy danych. Praca dyplomowa na kierunku praca socjalna stanowi samodzielne, pisemne opracowanie przez studenta tematu badawczego, zgodnie z ustalonym tematem, nad realizacją którego opiekę naukową sprawuje promotor. Dyrektor Wydziału wyznacza promotorów i recenzentów prac dyplomowych. Zarówno promotorem pracy dyplomowej, jaki i recenzentem są nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Oceny pracy dokonuje promotor oraz jeden recenzent.
Warunkiem przystąpienia studenta do egzaminu dyplomowego jest:
- złożenie wszystkich egzaminów przewidzianych w programie studiów,
- uzyskanie zaliczeń z wszystkich zajęć, w tym praktyk zawodowych,
- uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów, którym przypisano odpowiednią liczbę punków ECTS,
- uzyskanie co najmniej ocen dostatecznych z pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta,
- zatwierdzenie obydwu recenzji w modelu APD,
- złożenie wymaganych dokumentów do Centrum Obsługi Studentów.
Egzamin dyplomowy, jest egzaminem ustnym, składanym przed komisją, obejmującym weryfikację osiągniętych efektów uczenia się objętych programem studiów. Podczas egzaminu student prezentuje główne tezy pracy dyplomowej oraz udziela odpowiedzi na pytania członków komisji, które obejmują: 1. Pytania o charakterze ogólnym-kierunkowym, 2. Pytania o charakterze specjalnościowym, 3. Pytania nawiązujące do tematyki pracy dyplomowej. Po zdaniu egzaminu dyplomowego student otrzymuje tytuł licencjata.
Do pobrania:
Za monitoring losów absolwentów Uczelni odpowiada Centrum Praktyk Studenckich z Biurem Karier oraz Zespół Badawczy ds. Monitorowania Losów Absolwentów PANS w Jarosławiu. Celem badań jest pozyskiwanie wiedzy o aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów poszczególnych kierunków prowadzonych w PANS w Jarosławiu na rynku pracy, zbieranie opinii absolwentów o przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych w czasie studiów w kontekście przydatności na rynku pracy oraz pozyskiwanie informacji dotyczących dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów. Te dane są pozyskiwane na podstawie analizy ankiet przeprowadzanych wśród absolwentów.
Najnowsze analizy raportów badań dotyczących losów absolwentów kierunku praca socjalna, studia pierwszego stopnia znajdują się poniżej: