Pliki do pobrania
Imię i nazwisko Kierownika:
- dr Marek Wiśniewski
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- dr Sylwia Dyrda- Maciałek sylwia.dyrda-macialek@pwste.edu.pl
- dr Marcin Warchoła marcin.warchola@pwste.edu.pl
- mgr Urszula Pietrzyk urszula.pietrzyk@pwste.edu.pl
Wpisując się w misję Uczelni nowoczesnego kształcenia młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju Instytut Stosunków Międzynarodowych proponuje kierunek hotelarstwo i animacja czasu wolnego studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, który stwarza szansę na ustawiczne podnoszenie wiedzy gwarantujące wysoki poziom zawodowy absolwentów. Na kierunku zapewniane są przyjazne warunki studiowania, wprowadzając nowoczesne programy studiów i metody dydaktyczne dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy.
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego o profilu praktycznym, nabywa wiedzę ogólną w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, ekonomii i finansów, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, nauk socjologicznych oraz wiedzę w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej.
Absolwent nabywa umiejętności w zakresie organizowania, podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w obszarze hotelarstwa oraz do pracy na rynku usług rekreacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów zajmujących się organizacją czasu wolnego.
Absolwent jest również przygotowywany do, samodzielnego i zespołowego opracowania projektów i realizacji ofert turystycznych i rekreacyjnych, w zakresie budowania produktu hotelarskiego i rekreacyjnego dla poszczególnych grup odbiorców. Potrafi również skutecznie komunikować się i nawiązywać kontakty zawodowe, dzięki nabytej umiejętności analizy przyczyn i interpretacji skutków społecznych i ekonomicznych, zjawisk zachodzących w obszarze hotelarstwa i animacji czasu wolnego. Absolwent jest również wyposażony w wiedzę specjalistyczną, w tym prawną, z zakresu organizacji przedsiębiorstwa hotelarskiego oraz podmiotów oferujących usługi w zakresie czasu wolnego. Dodatkowo zdobywa umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych oraz formułowania samodzielnych opinii i wniosków na temat kluczowych zagadnień w dyscyplinie nauk społecznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, znajdujących zastosowanie przy konstruowaniu programu nauczania na tym kierunku studiów.
Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje kwalifikacje pierwszego stopnia i tytuł licencjata.
Ukończenie studiów na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego, pozwala absolwentowi na:
- zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki rynkowej i funkcjonowaniu podmiotów rynkowych w warunkach silnej konkurencji wewnętrznej i zewnętrznej, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży hotelarskiej oraz przedsiębiorstw oferujących usługi z zakresu animacji czasu wolnego;
- zdobycie umiejętności organizowania i obsługi różnego rodzaju imprez z zakresu animacji czasu wolnego, w tym animacji kulturalnej i rekreacji ruchowej oraz świadczenia szerokiej gamy usług noclegowych i komplementarnych, oferowanych przez obiekty hotelarskie
- zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw kierowania przedsiębiorstwem hotelarskim oraz świadczącym ofertę animacyjną podmiotem działającym na ryku usług rekreacyjnych;
- zdobycie umiejętności swobodnej prezentacji własnych opinii, nawiązywania kontaktu z ludźmi, efektywnej pracy zespołowej i indywidualnej.
- Indywidualny harmonogram IOS w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 - rok III
- Wykaz konsultacji pracowników w semestrze letnim w roku akademickim 2022/2023
- Program studiów dla cyklu kształcenia 2020/2021
- Harmonogram realizacji programu studiów kierunek HiACW, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, 2020/2021 – semestr V
Praktyka zawodowa na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego trwa godzin 960 (realizowanej na wszystkich semestrach studiów).
Celem ogólnym praktyki jest poznanie przez studentów pracy danej placówki, jej specyfiki, zasad funkcjonowania, stosowanych metod pracy, zakresu stosowanych zadań, osób/grup przyjmowanych klientów, a zwłaszcza:
- umożliwienie studentom zastosowania w praktyce wiedzy i umiejętności nabytych w toku zajęć na Uczelni
- praktyczne przygotowanie do aktywności zawodowej w branży hotelarskiej– przygotowanie do prowadzenia specjalistycznych projektów w wybranych przez studenta placówkach zgodnych z programem studiów.
Praktyki zawodowe stanowią integralną cześć procesu kształcenia i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Harmonogram realizacji programu studiów obejmuje 960 godzin praktyk zawodowych, z czego 720 godzin realizowanych jest w zakładach pracy. Pozostałą część studenci odbywają w ramach zajęć specjalistycznych, na których kluczowe w procesie weryfikacji efektów uczenia się, jest zapoznanie się studentów z empirycznym aspektem przedstawianych na zajęciach zagadnień, służącym nabyciu przez nich niezbędnych, praktycznych umiejętności. Zajęcia w ramach praktyk zawodowych realizowane na Uczelni prowadzą nauczyciele akademiccy z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Praktyki zawodowe w ramach zajęć uczelnianych odbywają w pracowniach Uczelni (pracownia komputerowa, inkubator przedsiębiorczości). Ponadto praktyki zawodowe odbywają się w wybranych hotelach i jednostkach zajmujących się organizacją czasu wolnego oraz w formie zajęć terenowych.
Celem praktyki zawodowej jest zapoznanie studentów ze specyfiką środowiska zawodowego, zasadami funkcjonowania organizacji, zasadami organizacji pracy, strukturami organizacyjnymi, podziałami kompetencji, procedurami planowania pracy. Praktyki zawodowe dają studentom możliwość kształtowania konkretnych umiejętności zawodowych związanych z miejscem odbywania praktyk, doskonalenia umiejętności pracy zespołowej oraz odpowiedzialności za powierzone zadania. Praktyki zawodowe umożliwiają studentom nabycie nowych umiejętności praktycznych oraz weryfikację stopnia opanowania posiadanej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych nabytych podczas studiowania. Istotną rolą praktyk jest również sprawdzenie umiejętności interpersonalnych, w tym pracy w zespole. Ważnym celem praktyk jest również zdobycie doświadczeń pomocnych przy planowaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego.
Celami szczegółowymi praktyki zawodowej dla studentów kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego są m.in.: mi dla studentów kierunku Hotelarstwo i animcja poznanie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw z branży turystycznej i rekreacyjnej; zdobycie pierwszych doświadczeń na wybranych stanowiskach pracy w branży hotelarskiej i animacyjnej, wyrobienie nawyków profesjonalnej obsługi klientów, a także zaprezentowanie się potencjalnym pracodawcom.
Miejsce odbywania praktyki:
Praktyki zawodowe odbywają się w jednostkach szeroko pojętej bazy noclegowej, tj. hotelach, motelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, ośrodkach kolonijnych, schroniskach turystycznych, itp., a także w jednostkach związanych z szeroko pojętą animacją czasu wolnego, tj. domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji, obiektach SPA & Wellness, firmach eventowych, parkach rozrywki, itp.
W ramach realizacji praktyki zawodowej w jednostce bazy noclegowej student powinien nabyć praktycznych umiejętności, związanych z: pracą w poszczególnych pionach organizacyjnych obiektu, tj. w pionie pobytowym, recepcji, pionie gastronomicznym, pionie administracyjno-gospodarczym; profesjonalną obsługą gości hotelowych; samodzielnym załatwianiem spraw związanych z pobytem gości (wydawanie kluczy, udzielanie informacji, przyjmowanie depozytów, itp.); posługiwaniem się branżowym językiem obcym; organizowaniem gościom tzw. czasu wolnego poprzez prowadzenie różnego rodzaju zajęć rekreacyjnych lub obsługę wybranych urządzeń odnowy biologicznej (np. solarium, sauna, itp.). Natomiast praktyka zawodowa w placówkach organizujących czas wolny powinna prowadzić do nabycia praktycznych umiejętności w zakresie: animacji czasu wolnego, wypoczynku oraz zajęć opiekuńczo-wychowawczych o charakterze rekreacyjnym, sportowym, kulturalno-rozrywkowym, plastycznym, muzycznym.
Instytucja, przyjmując studenta w celu odbycia praktyki zawodowej, zobowiązana jest do zapewnienia warunków niezbędnych do jej przeprowadzenia, zgodnie z ustaleniami porozumienia z uczelnią oraz do wskazania swojego pracownika jako opiekuna praktykiw miejscu jej odbywania.
Efekty uczenia się i sposoby ich weryfikacji:
Podczas praktyki zawodowej studenci realizują następujące efekty uczenia się:
W zakresie wiedzy student zna i rozumie:
- Przepisy i zasady funkcjonowania podmiotów z branży hotelarskiej i zajmujących się animacją czasu wolnego, w których odbywa swoją praktykę.
- Przepisy i zasady funkcjonowania wybranego podmiotu z branży hotelarskiej i zajmujących się animacją czasu wolnego, w którym odbywa swoją praktykę oraz zasady planowania strategicznego w oparciu o znajomość rynku usług hotelarskich i wolnoczasowych, przewidywanego popytu oraz znajomości konkurencji.
W zakresie umiejętności, student potrafi:
- Wykorzystywać swoją wiedzę i pozyskiwać dane w celu realizacji powierzonych mu zadań oraz prowadzić dokumentację związaną ze stanowiskiem pracy.
- Profesjonalnie obsługiwać klienta na poszczególnych stanowiskach pracy w zakresie działalności hotelarskiej, jak i związanej z organizacją czasu wolnego.
- Wykorzystać zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów pojawiających się w trakcie praktyk zawodowych.
W zakresie kompetencji społecznych, jest gotów do:
- Ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego oraz pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej.
Weryfikacja założonych efektów uczenia się obejmuje następujące etapy:
- Ocena poziomu opanowania wiedzy i umiejętności związanych z zajmowanym stanowiskiem pracy podczas hospitacji nauczyciela akademickiego, opiekuna praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego. Jest ona wynikiem obserwacji zachowania studenta na zajmowanym stanowisku pracy oraz rozmowy z opiekunem praktyki w miejscu jej odbywania.
- Ocena przedłożonej dokumentacji zgodnie z wytycznymi praktyki (dziennik praktyk), która powinna zawierać szczegółowe informacje o powierzonych zadaniach, dokonana przez opiekuna praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego.
- Analiza pisemnej opinii (referencji) sporządzonej przez opiekuna praktyki wyznaczonego przez zakład pracy, w którym student odbywa swoją praktykę zawodową, wraz z oceną końcową. Analizy dokonuje opiekun praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego.
- Potwierdzenie zdobytej wiedzy i kompetencji podczas rozmowy studenta z uczelnianym opiekunem praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego.
Osobami, które czuwają nad odpowiednią realizacją założonych efektów uczenia się podczas praktyki zawodowej są: opiekun praktyki w miejscu jej odbywania, opiekun praktyki odpowiedzialny za kierunek hotelarstwo i animacja czasu wolnego oraz Uczelniany Koordynator do spraw praktyk zawodowych.
Zadania opiekunów praktyki
Do zadań opiekuna praktyki w miejscu jej odbywania należy:
- Zapoznanie studenta z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy (szkolenie bhp) oraz zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska pracy, pomieszczenia, urządzeń biurowych i materiałów, zgodnie z programem praktyki.
- Zapoznanie studenta z profilem jednostki, wewnętrzną strukturą organizacyjną, z zakresem zadań, procesem podejmowania decyzji w organizacji ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań prawnych i regulaminowych oraz wynikającego z nich podziału kompetencji między stanowiskami.
- Zapoznanie studenta z pracą na poszczególnych stanowiskach celem poznania jego charakterystyki oraz zdobycia specjalistycznych umiejętności praktycznych.
- Wystawienie oceny z odbytej praktyki w oparciu o:
- dokonanie oceny wykonanej przez studenta analizy wybranego zakresu dokumentacji i obserwacja sposobu załatwiania spraw w zakresie zadań realizowanych przez komórkę organizacyjną, w której student odbywa praktykę.
- dokonanie oceny samodzielnego wykonania przez studenta typowej czynności/zadania realizowanego przez komórkę organizacyjną, w której student odbywa praktykę.
- dokonanie oceny zdobytych przez studenta, w trakcie praktyki, umiejętności związanych z wykonywaniem pracy zawodowej w obszarze hotelarstwa i animacji czasu wolnego, m. in. obsługi klienta, komunikacji z otoczeniem, świadomości odpowiedzialności za podejmowane decyzje, etycznych aspektów wykonywanego zawodu, pracy w grupie.
- dokonanie oceny punktualności, sumienności, pracowitości oraz zaangażowania w realizację powierzonych zadań, zaobserwowane u studenta w trakcie odbywania praktyki.
Opiekunem praktyki w miejscu jej odbywania powinna być osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu kluczowymi stanowiskami pracy w wybranej jednostce. Musi ona znać charakterystykę obiektu/placówki, specyfikę pracy na poszczególnych stanowiskach oraz związany z nim zakres obowiązków. Poza tym opiekun praktyki w miejscu jej odbywania powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu praktyk zawodowych dla studentów.
Opiekun praktyki wyznaczony do kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego sprawuje opiekę nad właściwą organizacją i przebiegiem praktyk zawodowych. Jego zadaniem jest m.in. organizacja corocznych zebrań ze studentami, na których przedstawiane są zasady organizacji praktyk studenckich, formalne aspekty ich odbywania oraz udzielane niezbędne porady. Ponadto opiekun opracowuje wraz z podmiotem zewnętrznym szczegółowy program obowiązkowych praktyk studenckich. W trakcie trwania praktyki opiekun praktyki – nauczyciel akademicki nadzoruje jej przebieg (hospituje), a po zakończeniu rozlicza ją pod względem merytorycznym i wystawia ocenę końcową. Do zadań opiekuna praktyk na uczelni należy zweryfikowanie, w jakim stopniu student zrealizował efekty praktyk studenckich, zawarte w karcie opisu zajęć (sylabusie) „praktyka zawodowa w zakładzie pracy”.
Opiekunem praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego powinien być nauczyciel akademicki z doświadczeniem w tym zakresie.
Sposób weryfikacji dokumentacji:
Weryfikacji dokumentacji dokonuje opiekun praktyki dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego oraz Uczelniany Koordynator do spraw praktyk zawodowych. Zapoznają się oni z dziennikiem praktyki, w którym student jest zobowiązany dokumentować każdy dzień odbywanej przez siebie praktyki zawodowej, szczegółowo charakteryzując czynności, które w nim wykonywał. Treści zamieszczone w dzienniku praktyki są pierwotnie zweryfikowane przez zakładowego opiekuna praktyki, który zna charakter i specyfikę wykonywanej przez studenta pracy w poszczególnych dniach. Opiekun praktyki – nauczyciel akademicki, wyznaczony dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego oraz Uczelniany Koordynator do spraw praktyk zawodowych zapoznają się z powyższym dokumentem. Poza tym zapoznają się również z pisemną opinią (referencjami) sporządzoną przez opiekuna praktyk (przedstawiciela zakładu pracy) wraz z wystawioną przez niego oceną końcową. Weryfikacja dokumentów następuje również podczas rozmowy opiekuna dydaktycznego praktyki ze studentem. Opiekun analizując treści zamieszczone w dzienniku praktyk weryfikuje je z wiedzą i doświadczeniem studenta.
Instytucja, przyjmując studenta w celu odbycia praktyk, zobowiązana jest do zapewnienia warunków niezbędnych do przeprowadzenia praktyki, zgodnie z ustaleniami porozumienia z uczelnią oraz do wskazania swojego pracownika jako opiekuna praktyki w miejscu jej odbywania. Oceny instytucji, w których studenci odbywają praktyki zawodowe dokonuje Instytutowy Zespół ds. Zapewnienia Oceny i Jakości Kształcenia po konsultacji z opiekunem praktyk dla kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego, a także na podstawie opinii studentów. Kierunkowy opiekun praktyki zawodowej dzieli się spostrzeżeniami z hospitacji praktyk oraz odbytych rozmów ze studentami. Ocena instytucji dokonywana jest również na podstawie przedłożonych przez studentów dokumentów z odbytej praktyki, tj. dziennika praktyk.
Wszystkie instytucje, w których studenci mają odbywać praktykę zawodową są sprawdzane pod względem zapewnienia realizacji efektów uczenia się odpowiednich dla kierunku studiów. Gwarantują one również odpowiednią liczbę miejsc i stanowisk odbywania praktyk, dostosowaną do liczby studentów. Instytucje te zapewniają właściwą organizację praktyk. Współpraca z instytucjami, w których odbywają się praktyki zawodowe realizowana jest na podstawie umowy regulującej warunki jej prowadzenia.
Rada Pracodawców została powołana zgodnie z Zarządzeniem Rektora PWSTE w Jarosławiu (nr 164/2020 z dnia 15 grudnia 2020 r.) W skład Rady Pracodawców kierunku hotelarstwo |
i animacja czasu wolnego studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym wchodzą:
- Hotel Arłamów
- Hotel Jarosław
- Bacówka Radawa & SPA
- Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Ubezpieczenia Społecznego w Horyńcu- Zdroju
- Gospodarstwo Agroturystyczne Wiśniowa Górka
- Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
Na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym koordynatorem do spraw współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest dr Marek Wiśniewski.
Warunkiem ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego jest uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej oraz złożenie przed Komisją egzaminu dyplomowego. Szczegółowe zasady dyplomowania zawiera Regulamin Studiów oraz Zarządzenie Rektora nr 29/2022 z dnia 24 marca 2022 r. w sprawie zasad dyplomowania w PWSTE w Jarosławiu. Tematy prac dyplomowych, proponowane przez promotorów, przedstawiane są Komisji ds. Oceny Prac Dyplomowych w celu zatwierdzenia. Do zadań Komisji należy ocena zgodności tematów prac dyplomowych z dyscyplinami naukowymi, do których przypisany został kierunek studiów hotelarstwo i animacja czasu wolnego, studia pierwszego stopnia. Szczegółowe wytyczne obowiązujące przy pisaniu pracy dyplomowej, wzór strony tytułowej, zakres tematyczny oraz harmonogram działań związanych z dyplomowaniem są podawane do wiadomości studentów.
Promotorami i recenzentami są nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Funkcję promotora i recenzenta sprawować mogą osoby reprezentujący dziedziny nauki i dyscypliny naukowe przypisane do kierunku studiów hotelarstwo i animacja czasu wolnego, studia pierwszego stopnia. Promotorów studentów przygotowujących prace dyplomowe wskazuje dyrektor instytutu. Recenzent jest wybierany przez dyrektora instytutu spośród dwóch kandydatów zaproponowanych we wniosku przez promotora kierującego pracą dyplomową. Tematy, forma i zakres pracy dyplomowej muszą być zgodne z kierunkiem studiów hotelarstwo i animacja czasu wolnego, studia pierwszego stopnia i ustalone przez promotora, w porozumieniu ze studentem. Oceny pracy dyplomowej dokonują promotor pracy oraz recenzent. Ocena pracy dyplomowej powinna odzwierciedlać merytoryczną wartość pracy oraz nakład pracy studenta, wniesiony w jej przygotowanie.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć, w tym praktyk zawodowych i zajęć praktycznych oraz złożenie wszystkich egzaminów objętych programem studiów,
- uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS, określonych w programie studiów,
- uzyskanie pozytywnych ocen z pracy dyplomowej, wystawionych przez promotora i recenzenta,
- zatwierdzenie recenzji promotora i recenzenta w module APD,
- złożenie wszystkich wymaganych dokumentów.
Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją wyznaczoną przez dyrektora instytutu, składająca się z przewodniczącego komisji, promotora pracy dyplomowej oraz recenzenta pracy dyplomowej. Przewodniczącym komisji może zostać dyrektor instytutu, jego zastępca lub inny, wyznaczony przez dyrektora instytutu, nauczyciel akademicki zatrudniony w Uczelni i posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Ukończenie studiów na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego, studia pierwszego stopnia następuje po złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
Po złożeniu egzaminu dyplomowego student otrzymuje dyplom ukończenia studiów i staje się absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Absolwent kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego studia pierwszego stopnia otrzymuje tytuł zawodowy licencjat.
Do pobrania:
Brak absolwentów.